SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,146. rocznica urodzin Wincentego Witosa

Wincenty Witos nie tylko był człowiekiem, który pracował na roli, który wychował się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem, był wielkim państwowcem, trzykrotnym premierem. (…) Witos był w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, które odbyły się w Wierzchosławicach.

W uroczystościach uczestniczyli również m.in. komisarz UE ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, europosłanka i była premier Beata Szydło oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Bardzo się cieszę, że tu, w Wierzchosławicach, po raz kolejny mogę być z Państwem na tym bardzo ważnym wydarzeniu. Ważnym nie tylko dlatego, że jest to po prostu kolejna rocznica urodzin Wincentego Witosa, ale to wydarzenie i to spotkanie zawsze tu właśnie, w Wierzchosławicach – które są symbolem polskiego ruchu ludowego, a dla mnie są symbolem także znaczenia polskiej wsi, polskich chłopów, polskich rolników dla Rzeczypospolitej – poprzez osobę Wincentego Witosa ma znaczenie szczególne – mówił prezydent Andrzej Duda. 

- Myślę, że nasze dzisiejsze postrzeganie polskiej wsi, polskiego rolnika, dzisiejsze ukształtowanie społeczeństwa poprzez ostatnie dziesięciolecia – myślę o tych dziesięcioleciach od śmierci Wincentego Witosa, a więc po 1945 roku – poprzez wszystko, co było ważne, poprzez postawę polskich rolników, poprzez powstanie Solidarności Rolników Indywidualnych, poprzez męczeńską śmierć pana Bartoszcze, poprzez słowa naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, który mówił o polskiej wsi i jaka powinna być wobec polskiej wsi postawa polskiego państwa, a więc także jego władz, poprzez wszystko, co działo się po 1989 roku aż do dzisiaj – jest głęboko ukształtowane wizją, jaką polskiej wsi i polskiemu chłopu, polskiemu rolnikowi w polskim państwie nadał właśnie Wincenty Witos – podkreślił prezydent. 

Uroczystości, które zorganizował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”, rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, odprawiona w intencji Ojczyzny i polskich rolników. Po mszy nastąpiło złożenie wieńców na grobie Wincentego Witosa i Stanisława Mierzwy, znajdującym się na cmentarzu w Wierzchosławicach.

Data dodania artykułu: 2020-01-20
Autor artykułu: Małopolski UWstat4u