SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 100.rocznicy powrotu Lubawy do Polski

19 stycznia 1920 roku o godz. 10.00 Niemcy opuścili koszary w Lubawie, a do Lubawy ul. Lidzbarską , dzisiejszą 19. Stycznia, wkroczył II batalion 47 pułku piechoty Strzelców Kresowych, który powstał we Francji(wojska gen. Halera), w towarzystwie członków Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W imieniu mieszkańców wojsko powitał burmistrz Stanisław Wolski, który przejął zarząd miasta od niemieckiego burmistrza Oscara Kude.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń 19  stycznia  2020  roku - z okazji stuletniej rocznicy, ulicami  Lubawy przeszła grupa  rekonstrukcyjna z Iłży  w błękitnych  mundurach (z replikami francuskich karabinów Mle 1886/93 Lebel typowych dla armii francuskiej), w asyście pocztów sztandarowych , przedstawiciela senatu, władz samorządowych i wojewódzkich, oraz mieszkańców naszego miasta, Pana Wojewodę reprezentował Mateusz Szkaradziński, doradca Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Artura Chojeckiego.

W uroczystym, symbolicznym przemarszu, który wyruszył z OSiR w Lubawie brali udział również uczniowie Szkoły Podstawowej, stowarzyszeń i klubów działających na terenie Lubawy ,którzy nieśli  flagę biało-czerwoną 25 metrów  długości i 3  szerokości.
Po dotarciu na Rynek, w obecności mieszkańców  Lubawy odśpiewano Hymn Państwowy i głos  zabrał   burmistrz Maciej Radtke oraz  zaproszeni  goście.
Podobnie jak 100 lat temu  wszyscy udali się do kościoła Farnego na uroczystą mszę świętą, aby podziękować  Bogu za dar wolności.

Data dodania artykułu: 2020-01-20
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UWstat4u