SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia br. Wicewojewoda Artur Standowicz wziął udział w uroczystościach upamiętniających Ofiary Holokaustu i w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W uroczystościach wzięła udział m.in. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Warszawskie obchody upamiętniające Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu zorganizowane zostały przez Fundację Shalom rozpoczęły się modlitwą ekumeniczną pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. W hołdzie ofiarom wieniec złożył m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego.

Podczas uroczystości wystąpił Chór Żydowski CUL pod dyrekcją Wojciecha Pławnera. W trakcie uroczystości Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska odczytała list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek skierowany do uczestników obchodów dnia pamięci. „Pogrążeni w zadumie i głębokiej refleksji pod Pomnikiem Bohaterów Getta oddajemy cześć Żydom, pomordowanym w czasie II wojny światowej, w obozach zagłady, gettach, na ulicach miast i w małych miejscowościach” - napisała Marszałek Sejmu.

W trakcie przemówień przypomniano słowa Marka Edelmana jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia”. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek apelowała o pielęgnowanie pamięci o Holokauście w świadomości kolejnych pokoleń.

1 listopada 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwaliło Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej. 

Data dodania artykułu: 2020-01-28
Autor artykułu: Mazowiecki UW























stat4u