SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Szkoły średnie

Jedno zdjęcie niszczy całe życie! Mocna kampania w internecie

Nie wychodź z domu, jest po 22… Te słowa już nie zapewnią bezpieczeństwa naszym dzieciom. Internet jest jak szemrana dzielnica najeżona niebezpieczeństwami, po której dzieci i młodzież wędrują każdego wieczoru. Wystarczy jedno intymne zdjęcie czy dane wysłane w złe ręce, by paść ofiarą cyber przemocy, szantażu, ośmieszenia. Jak unikać zagrożeń, jak pomóc, gdy nasi bliscy popadną w kłopoty? Tego uczy kampania „Nie zagub dziecka w sieci” i nakręcony na jej potrzeby przez youtubera Reżysera Życia film „Uważaj, co wrzucasz do sieci”.


Studniówka ZSP im. Jana Pawła II W Radzyniu Podlaskim

Na sto dni przed maturą uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim bawili się na swojej studniówce. Tegoroczni maturzyści bal rozpoczęli  od tradycyjnego poloneza. W wydarzeniu uczestniczyli wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz wicestarosta radzyński Michał Zając.


Srebrna tarcza dla Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej

4. miejsce w Białymstoku, 7. na Podlasiu i 222. w kraju - Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej po raz pierwszy znalazło się w ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników, które od ponad 20 lat przygotowuje Fundacja Edukacyjna "Perspektywy". Wyniki tegorocznego zestawienia ogłoszone zostały w czwartek, 9 stycznia, na oficjalnej gali w Warszawie.


Nowi nauczyciele dyplomowani nagrodzeni

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk wręczyli akty nadania oraz listy gratulacyjne pedagogom z województwa lubelskiego, którzy uzyskali najwyższą ocenę podczas rozmowy kwalifikacyjnej prowadzonej w trakcie postępowania administracyjnego na stopień awansu nauczyciela dyplomowanego


Opolski Plastyczniak świętuje 60-cio lecie

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego im. Jana Cybisa obchodził dziś uroczystość 60 - lecia istnienia. Wojewodę Opolskiego reprezentował Dyrektor Biura Wojewody pan Mariusz Nieckarz, który przekazał na ręce Dyrektora Szkoły, pani Małgorzaty Wojtanowska​​​​​​iej list gratulacyjny od Wojewody Opolskiego oraz okolicznościowy bukiet kwiatów

Medale dla nauczycieli, stypendia dla uczniów

Brązowy Krzyż Zasługi, złote, srebrne, brązowe Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczył dziś Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich 34 pomorskim nauczycielom. Uroczystość była też okazją do uhonorowania dyplomami najzdolniejszych uczniów. - Cieszę się, że postawiliście sobie tak ambitne cele i zainwestowaliście we własny rozwój – powiedział wojewoda wręczając dyplomy 214 stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Gala odbyła się w auli Wydziału Prawa i Administracji UG.

100-lecie II L.O. W Białymstoku

22 listopada 2019 r. to wyjątkowa data dla całej społeczności szkolnej II L.O., to 100 rocznica powstania szkoły oraz 20 rocznica przywrócenia imienia księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Okrągły jubileusz II Liceum Ogólnokształcącego uczcili m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

LO PB - nowi uczniowie, nowe klasy

114 nowych uczniów, nowe sale i pracownie - wczoraj (5 listopada) w Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych

12 nowych nauczycieli - doradców metodycznych

Nauczyciele – doradcy metodyczni mają za zadanie wspierać nauczycieli i rady pedagogiczne. W uroczystości, której gospodarzem był Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, tzw. akty powierzenia odebrało dwunastu nauczycieli. Łącznie liczba doradców metodycznych w Pomorskiem wynosi 14.

Wojewoda Opolski wręczył stypendia Prezesa Rady Ministrów

Ponad dziewięćdziesięciu wyróżniających się uczniów szkół średnich z Opolszczyzny odebrało dziś z rąk Wojewody Opolskiego, Adriana Czubaka, stypendia Prezesa Rady Ministrów. Wojewoda pogratulował wyróżnionym oraz podkreślił, że od dobrego wykształcenia i wychowania młodego pokolenia zależy przyszły los i dobrobyt naszej ojczyzny.

JUBILEUSZ 65-LECIA PRZEMYSKIEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ

26 października br. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz uczestniczyła w obchodach jubileuszowych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu.

90-lecie Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczcił 90-lecie istnienia Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku. Piątkowej uroczystości towarzyszyło odsłonięcie jubileuszowej tablicy pamiątkowej wewnątrz szkoły.

Zespół szkół w Kartuzach otrzymał dotację

Prawie 50 tysięcy złotych otrzyma powiat kartuski na zakup i montaż klimatyzacji w sali gimnastycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich podpisał dziś z władzami powiatu stosowną umowę. Pieniądze (49.015 zł) pochodzą z budżetu państwa.

UROCZYSTOŚĆ WRĘCZENIA ODZNACZEŃ dla NAUCZYCIELI

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się, zorganizowana przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych

Dzień Edukacji Narodowej na UKSW

Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody od Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty otrzymali nauczyciele i pracownicy oświaty podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W wydarzeniu, które odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski.

100-lecie Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu

W dniach 18-19 października społeczność Zespołu Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu świętowała jubileusz 100-lecia istnienia placówki. Medalami pamiątkowymi uhonorowani zostali m.in. Artur Standowicz Wicewojewoda Mazowiecki oraz Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty.

Dzień Edukacji Narodowej we Wrocławiu

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas wydarzenia najbardziej zasłużeni nauczyciele z Dolnego Śląska odebrali z rąk Wojewody Medale za Długoletnią Służbę.

Powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego dla Nauczycieli

Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera wręczył powołanie Rzecznikowi Dyscyplinarnemu dla Nauczycieli przy Wojewodzie, Pani Elżbiecie Woszczyk. Wojewoda wręczył powołanie także Przewodniczącemu Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie, Pani Annie Rasińskiej.

UWM świętował Dzień Edukacji Narodowej

14 października, czyli w Dniu Edukacji Narodowej, nauczyciele akademiccy i zasłużeni pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odebrali z rąk wojewody Artura Chojeckiego odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Nowy obiekt sportowy przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Czernichowie

Czernichowska szkoła, która swoje uroczyste otwarcie miała 20 czerwca 1860 r., od lat zajmuje się kształceniem kadr zasilających różne szczeble polskiego rolnictwa. Silny nacisk na rozwój umiejętności zawodowych łączony jest z edukacją kształtującą postawę patriotyczną, opartą także na społecznej odpowiedzialności i samorozwoju. Od dzisiaj szkoła będzie mogła wspierać w jeszcze większym stopniu także rozwój fizyczny swoich uczniów dzięki nowo wybudowanemu obiektowi sportowemu.

Wielki finał Quizu Historycznego

Zespół uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach został zwycięzcą Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego „Gramy dla Niepodległej”. Nagrody wręczyła laureatom wojewoda Agata Wojtyszek.

Uroczystość w Kołobrzegu

W Zespole Szkół Morskich w Kołobrzegu odbyło się symboliczne pasowanie uczniów klas I. W uroczystości uczestniczył wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz, który wręczył medale "Zasłużony Pracownik Morza" i odczytał list ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka.

RZESZOWSKI SALON MATURZYSTÓW 2019

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wzięła udział w otwarciu Rzeszowskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2019. Uroczystość odbyła się 24 września br. w auli głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Młodzież na tropie historycznych zagadek

Kilkudziesięciu uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu, kilkanaście ważnych miejsc na mapie Katowic oraz szereg różnorodnych zadań i zagadek… A to wszystko nie tylko dla dobrej zabawy, ale też po to, by upamiętnić 100. rocznicę Powstań Śląskich oraz 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Rozwijamy program modernizacji placówek oświatowych

W ciągu najbliższych 10 lat na program przeznaczymy 10 mld zł – wskazał szef rządu podczas wizyty w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, która otrzymała dofinansowanie w ramach projektu termomodernizacji szkół.

Nauczyciele dyplomowani odebrali awanse

Uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego odbyło się dziś z udziałem wiceministra edukacji narodowej Macieja Kopcia oraz wojewody zachodniopomorskiego Tomasza Hinca

INAUGURACJA ROKU SZKOLENIOWEGO OCHOTNICZYCH HUFCÓW PRACY

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Iwoniczu. Po jej zakończeniu przybyli uczestnicy wzięli udział w przemarszu do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu, gdzie odbyło się spotkanie inauguracyjne.

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego w Nidzicy

Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Uczestniczyli w niej m.in.: Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, Starosta Nidzicki Marcin Paliński, przedstawiciele duchowieństwa, władzy samorządowej oraz parlamentarzyści z regionu.

Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego w Biskupiaku

340 tysięcy uczniów w całym województwie lubelskim rozpoczęło nowy rok szkolny 2019/2020. W XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie odbyła się wojewódzka inauguracja. Poprzedziła ją msza św. w Archikatedrze Lubelskiej, sprawowana pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Budzika, z udziałem zaproszonych gości, m. in. wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk, parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, samorządu, lubelskiego ratusza, społeczności Biskupiaka oraz rodziców.

Nowy rok szkolny w Karuzach

Ponad 311 tysięcy uczniów, w tym 29 631 pierwszaków rozpoczyna dziś rok szkolny 2019/2020 w Pomorskiem. Wojewoda Dariusz Drelich świętował inagurację razem z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kartuzach .

Szef MEN w Wysokiem Mazowieckiem

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wzięli udział w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego w Wysokiem Mazowieckiem w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica.

Premier na spotkaniu z harcerzami

Najważniejsze w harcerstwie są wartości, piękne wartości – powiedział premier podczas spotkania z harcerzami w Mysłowicach.

Spotkanie z młodzieżą polonijną z USA

Bezpieczne wakacje – to główny temat poniedziałkowej wizyty ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego w Augustowie. Szef resortu oświaty wraz z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim oraz podlaską kurator oświaty Beatą Pietruszką w poniedziałek spotkali się z młodzieżą ze Stanów Zjednoczonych, która odpoczywa na obozie edukacyjnym dla uczniów ze szkół polonijnych.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019. Premier Morawiecki w LO w Chełmie

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2018/2019 w II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie. Premierowi towarzyszył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Jesteśmy otwarci na dalsze zmiany, które usprawnią system oświaty

Szef rządu wziął udział w kolejnej sesji plenarnej Okrągłego Stołu. Spotkanie to kontynuacja wcześniejszych rozmów, które odbyły się w kwietniu i maju br.

25-lecie II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce

30 maja br. II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Toniego Halika w Ostrołęce świętowało 25-lecie istnienia placówki. Na zaproszenie dyrekcji szkoły oraz wspólnoty szkolnej, w uroczystości wzięła udział Agnieszka Krupińska z ostrołęckiej Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

KONFERENCJA „EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI”

Podczas konferencji miała miejsce prezentacja projektu „Wyższa jakość edukacji w Gminie Boguchwała”. Następujący po niej panel dyskusyjny „Zmieniająca się edukacja, nowe zjawiska i czynniki wpływające na edukację przyszłości” obył się z udziałem wicewojewody podkarpackiego Lucyny Podhalicz, podkarpackiego wicekuratora oświaty Stanisława Fundakowskiego, dyrektora wojewódzkiego urzędu pracy Tomasza Czopa, oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego oraz Urzędu Miasta w Boguchwale. Na zakończenie konferencji przeprowadzono zajęcia pokazowe z wykorzystaniem drukarki 3D oraz robotów.

Zawody sportowo-obronne klas mundurowych

Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki wziął dziś udział w zawodach sportowo-obronnych klas mundurowych. Wydarzenie, które odbyło się w Morągu stanowiło wojewódzkie eliminacje do V Centralnego Zlotu Klas Mundurowych 2019.

Młodzi parlamentarzyści z zachodniopomorskiego

24 uczniów odebrało dziś z rąk wicewojewody Marka Subocza i wicekuratora oświaty Jerzego Sołtysiaka akty nominacji poselskich do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Młodzi parlamentarzyści z kujawsko-pomorskiego

„Takich ludzi jak Wy – zaangażowanych w sprawy społeczne, nam potrzeba” – podkreślił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia młodym parlamentarzystom mandatów posła na XXV sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim to szczególne wyróżnienie odebrało 20 uczniów z ośmiu szkół.

Rzecznika Praw Dziecka dziękuje!

Dziękuję za zawieszenie strajku. Cieszę się, że radykalne działania ustępują, a dzieci przestały być zakładnikami. To pierwszy krok do mediacji, do tego, żeby ponownie można było rozmawiać – tak Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak skomentował rozpoczęcie obrad okrągłego stołu edukacyjnego na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Pierwsi absolwenci LO PB

Liceum Ogólnokształcące Politechniki pożegnało dziś, 26 kwietnia, swoich pierwszych absolwentów. 46 tegorocznych maturzystów podczas niezwykłej uroczystości odebrało gratulacje i świadectwa ukończenia szkoły średniej. Przed nimi egzaminy maturalne i decyzje o wyborze kierunku studiów oraz uczelni.

Państwo zagwarantuje każdemu maturzyście możliwość przystąpienia do matury w terminie

Proponujemy zmiany w prawie, które zabezpieczą i zapewnią klasyfikację uczniów oraz przebieg matur – zapowiedział szef rządu. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy prawo oświatowe dotyczący procedur dopuszczenia uczniów szkół średnich do egzaminów końcowych.

Apel do nauczycieli w lubuskiem

Ponad 7,5 tysiąca lubuskich uczniów powinno przystąpić w tym roku do egzaminu maturalnego. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wraz z Lubuskim Kuratorem Oświaty Ewą Rawą zaapelował do nauczycieli by, na ten czas, zawiesili protest.

Regionalny Kongres Zawodowy w Kleszczowie

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wojewody Łódzkiego i Łódzkiego Kuratora Oświaty odbył się Regionalny Kongres Zawodowy. W wydarzeniu wzięli udział: wiceminister Marzena Machałek, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski.

Renesans szkolnictwa zawodowego

W Katowicach odbył się dziś Regionalny Kongres Zawodowy. W wydarzeniu wzięli udział wiceminister edukacji Marzena Machałek, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda Robert Magdziarz oraz śląski kurator oświaty Urszula Bauer. Na auli Wyższej Szkoły Technicznej licznie zgromadzili się lokalni i regionalni pracodawcy, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele organów prowadzących szkoły zawodowe, samorządu, izb rzemieślniczych, a także środowisk związanych z kształceniem branżowym i technicznym, którzy podjęli dyskusję na temat kształcenia zawodowego.

Uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów

W auli Czerwonej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Stypendystom Ministra Edukacji Narodowej, na którą przybył wojewoda łódzki Zbigniew Rau w charakterze przedstawiciela premiera rządu Mateusza Morawieckiego. Tuż po inauguracji zgromadzonych powitała dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji w Kuratorium Oświaty w Łodzi Dorota Derecka. Następnie głos zabrał Łódzki Kurator Oświaty Grzegorz Wierzchowski – organizator wydarzenia, a po nim wojewoda łódzki.

Przywracamy prestiż szkół branżowych

Wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek i Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak otworzyli Regionalny Kongres Zawodowy w Żarach. To promocja szkolnictwa branżowego i technicznego, którego ideą jest ścisła współpraca na linii edukacja – biznes. Szkoły branżowe mają budować kadry przyszłości polskiej gospodarki.

Sztandar dla XXIX LO w Lublinie. „Być Zaporczykiem to coś niebywałego”

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystości przekazania sztandaru XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie. W uroczystościach obecni byli przedstawiciele środowiska Zaporczyków.

II LO w Gdyni wyróżnione w programie Walk4Life

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcące w Gdyni zostali wyróżnieni w programie Walk4Life. Realizowana przez Fundację Marka Kamińskiego inicjatywa wspiera rozwój osobisty młodych ludzi za pomocą autorskiej metody Biegun.

KWP – ŻYWA LEKCJA HISTORII NA DESKACH TEATRU WIELKIEGO W POZNANIU

Na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się wyjątkowy spektakl, który przeniósł widzów 100 lat wstecz – do roku 1919. Aktorów - uczniów Zespołu Szkół Mechanicznych w Poznaniu z widowni oklaskiwali rówieśnicy oraz licznie zaproszeni goście. Przedstawienie stanowiące żywą lekcję historii zostało przygotowane przez młodzież oraz policjantów i pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Wydarzenie rozpoczyna w Wielkopolsce czas obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej.

Debata oksfordzka dla licealistów

W przeddzień 30. rocznicy rozpoczęcia obrad przy Okrągłym Stole w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata oksfordzka z udziałem licealistów. Wydarzeniu uczestniczył wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Dodatkowe rozwiązania dla nauczycieli

Potwierdzam wcześniejsze deklaracje. Przyspieszamy podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli. Jesteśmy po rozmowach z ministerstwem finansów. Będzie również dodatkowo ok. miliarda złotych w budżecie. – powiedziała Anna Zalewska, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Nauczycielskie awanse

Akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego wręczyła wojewoda Agata Wojtyszek wraz z wicekurator oświaty Katarzyną Nowacką. Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim awans otrzymali nauczyciele świętokrzyskich szkół oraz placówek oświatowych.

Gdyńska szkoła będzie dumą Microsoftu

W Gdyni powstaje jedna z najnowocześniejszych placówek edukacyjnych na świecie. Miasto podpisało umowę z Microsoft, a obie strony wyznaczyły wspólne cele w obszarze cyfrowej transformacji edukacji. Już na etapie budowy obie strony będą współpracować na rzecz tworzenia szkoły zaawansowanej technologicznie i otwartej na wiedzę z całego świata. XVII Liceum Ogólnokształcące będzie pierwszą taką szkołą w centralnej części Europy oraz jedną z 18 placówek zrzeszonych w ramach programu Microsoft Flagship School na świecie.

Gdyńskie szkoły w krajowej czołówce!

Jedno z najlepszych liceów w kraju? Znajdziesz je w Gdyni! Znamy już wyniki nowego rankingu miesięcznika edukacyjnego „Perspektywy” - III LO znalazło się na bardzo wysokiej, 4. pozycji w Polsce. W grupie najlepszych liceów, które zapracowały na tzw. złotą tarczę jest też VI LO czy II LO. Inna lista dała z kolei gdyńskiemu Technikum Hotelarskiemu pozycję jednego z najlepszych techników na Pomorzu. Sprawdź, które szkoły zanotowały najlepsze wyniki!

KLASA MUNDUROWA PROWADZIŁA OGLĘDZINY. SPOTKANIE Z TECHNIKIEM KRYMINALISTYKI

Asp. szt. Jacek Bąk - technik kryminalistyki w Komendzie Powiatowej Policji w Krośnie Odrzańskim to policjant, który w ciekawy sposób potrafi opowiadać o wykonywanym zawodzie. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się z uczniami klasy II mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gubinie, podczas zajęć zorganizowanych w ramach promocji zawodu policjanta. W spotkaniu uczestniczyli także najmłodsi policjanci, którzy podzielili się wiedzą na temat etapów postępowania kwalifikacyjnego do Policji, podpowiadając jednocześnie w jaki sposób należy się do nich przygotować.

Dialog MEN z oświatowymi związkami zawodowymi

W czwartek, 10 stycznia 2019 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyły się rozmowy członków kierownictwa Ministerstwa Edukacji Narodowej z przedstawicielami reprezentatywnych związków zawodowych działających w oświacie. MEN reprezentowali minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć.

Kolejna podwyżka pensji nauczycieli

Zgodnie z zapowiedzią, od stycznia 2019 r. nauczyciele otrzymają kolejną podwyżkę wynagrodzenia. Dzisiaj (28 grudnia) Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przekazała do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy.

Stypendia Premiera dla najlepszych w Bydgoszczy

Uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów z rejonu bydgoskiego odbyła się dziś w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla najzdolniejszych uczniów

W III Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu, wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wspólnie z wicekuratorem oświaty Zbigniewem Talagą wręczyli najzdolniejszym uczniom z regionu stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok 2018/2019.

Prawo oświatowe podpisana przez Prezydenta RP

Wzmocnienie udziału pracodawców w kształceniu zawodowym, cykliczna prognoza zapotrzebowania na zawody, wprowadzenie stażu uczniowskiego, zmiany w egzaminie zawodowym, w organizacji szkół i placówek, obowiązkowe szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, nowe zasady finansowania szkół kształcących w zawodach, dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia uczniów w zawodach deficytowych - to najważniejsze zmiany, które wprowadza podpisana przez Prezydenta RP ustawa.

DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 2018

20 listopada br. wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz wzięła udział w ceremonii rozdania nagród oraz otwarcia wystawy prac konkursowych w Galerii Miejskiej Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie.

Strażnicy pamięci zaklęci w drzewach

W wyjątkowym otoczeniu drzew, które stały się pomnikami pamięci, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Krzęcinie odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

70 lat Zespołu Szkół Muzycznych we Włocławku

Zespół Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku obchodzi 70 lat swojego istnienia. Uroczyste obchody z udziałem poseł na Sejm RP Joanny Borowiak i wojewody Mikołaja Bogdanowicza odbyły się dziś w Centrum Kultury „Browar B” we Włocławku. Podczas gali wojewoda wręczył okolicznościowe odznaki Prezesa Rady Ministrów.

OTWARCIE REGIONALNEGO CENTRUM ROBOTYKI SZKOLNEJ W GRODZISKU GÓRNYM

16 listopada br. przy udziale ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej oraz wicewojewody podkarpackiego Lucyny Podhalicz uroczyście otwarto Regionalne Centrum Robotyki Szkolnej przy Zespole Szkół im. prof. Franciszka Leji.

Patriotyczna wizyta w Kielcach

Wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowaczego w Kielcach złożyli patriotyczną wizytę wojewodzie świętokrzyskiemu Agacie Wojtyszek.

Gdyńskie szkoły na 100 lecie odzyskania Niepodległości

Na marszu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 2018 roku, nie mogło zabraknąć nauczycieli i uczniów gdyńskich szkół podstawowych i średnich. Byli też przedszkolacy./ZOBACZ FILM/

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w uroczystości ślubowania uczniów klasy pierwszej Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Poseł na Sejm RP Mirosława Stachowiak -Różecka oraz Dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej Janusz Karpa.

70-lecie Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka wzięli udział w piątkowym jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku.

Minister Błaszczak na zlocie klas mundurowych

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z laureatami i uczestnikami IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu. Ministrowi Błaszczakowi towarzyszył Wojewoda Lubuski.

Orląt Cień we Wrocławiu

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył nagrody zwycięzcom gry miejskiej „Orląt Cień”. Do rywalizacji stanęło ponad 120 uczniów i harcerzy. Zwycięzcami w kategorii „starszej” okazała się grupa uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu działająca pod nazwą „Demokratorzy”. Wśród najmłodszych graczy pierwsze miejsce zdobyła 41sza Wrocławska Drużyna Harcerek „Tęcza”, tworząca dziś patrol „Promienie”.

Mińsk Mazowiecki z nową halą sportową − „Niepodległa 2018”

W powiecie mińskim przybyła nowa hala sportowa, która będzie służyła uczniom Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim. Podczas uroczystego otwarcia obiektu sportowego obecny był I Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski. Hala w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymała nazwę „Niepodległa 2018”.

Wizyta wiceministra Macieja Kopcia w Berlinie

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć w środę, 19 września br. złożył wizytę w Berlinie, na zaproszenie Juliane Seifert, sekretarza stanu w Federalnym Ministerstwie ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży.

Nominowani na sejmowe obrady

Nominacje do udziału w obradach XXIV Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży wręczył dzisiaj w imieniu wojewody warmińsko-mazurskiego 18. uczniom ze szkół województwa dyrektor generalny W-M UW Paweł Żukowski. Sesja odbędzie się 26 września br. w Sejmie RP.

Polscy uczniowie z medalami na XXX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej

Na zakończonej 8 września br. w Tsukubie (Japonia) XXX Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej polska drużyna zdobyła 4 medale – 2 złote, srebro oraz brąz. To kolejny wspaniały wynik naszych uczniów w międzynarodowych zmaganiach.

Sukces młodych informatyków

Znakomicie spisali się polscy uczniowie na zawodach informatycznych European Junior Olympiad in Informatics, których druga edycja odbyła się w Innopolis (Kazań, Rosja). W tym roku nasi młodzi informatycy mogą pochwalić się zdobyciem 4 medali – 2 srebrnych i 2 brązowych.

Wystawa Ojcowie Niepodległości w ciechanowskim zespole szkół

11 września 2018 r. wystawa ,,Ojcowie Niepodległości” organizowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie i IPN została zaprezentowana w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Józefa Bema. Wystawę otworzył Krzysztof Bieńkowski, Kierownik Delegatury MUW w Ciechanowie.

Młoda Krew Ratuje Życie 2018

W sali im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyło się podsumowanie etapu okręgowego XV edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych, Policealnych i Pomaturalnych oraz Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie pod hasłem: „MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE” nad którym patronat objął wojewoda opolski Adrian Czubak. Do oceny końcowej przystąpiło 27 szkół i dwie uczelnie znajdujące się na terenie województwa Opolskiego. W wydarzeniu uczestniczyła wicewojewoda opolski Violetta Porowska.

Zawody w mundurach

Marszobieg zespołowy, strzelanie i rzut granatem to konkurencje, w których rywalizowali w Bydgoszczy uczniowie regionalnych klas mundurowych. Zwycięzcom gratulacje złożył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

W Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie - z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina i Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha - odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2018/2019 połączona z otwarciem nowej hali sportowej. W powiecie wejherowskim naukę rozpoczyna dziś 6570 a całym Pomorskim - 299 772 uczniów. Uroczystości rozpoczęła msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głodzia w Kolegiacie pw. Trójcy Świętej w Wejherowie.

Marszałek Sejmu do licealistów: "Kierujcie się męstwem i roztropnością"

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uczestniczył w poniedziałek w inauguracji roku szkolnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu. - Zachęcam do angażowania się także w sprawy publiczne. Zachęcam byście kierowali się w przyszłości przynajmniej dwiema zasadami, dwiema cnotami: męstwem i roztropnością - powiedział Marek Kuchciński.

Premier Mateusz Morawiecki na inauguracji roku szkolnego 2018/2019 w Żorach

Najpierw szkoła jest życiem, a potem całe życie jest szkołą – powiedział Prezes Rady Ministrów podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. Mikołaja Kopernika w Żorach.

Para Prezydencka w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odwiedzili III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Wzięli udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/2019, 25-lecia matury międzynarodowej w Polsce oraz 55-lecia nadania III Liceum Ogólnokształcącemu imienia Marynarki Wojennej RP.

Wizyta szefowej MEN na Podhalu

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w niedzielę, 12 sierpnia br. wzięła udział II Międzynarodowych Targach Cieśli w Chochołowie na Podhalu.

Irlandzkie praktyki uczniów z Hipolita

Dla 18 osobowej grupy uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół Nr 2 w Rumi, wakacje okazały się nie tylko wspaniałym okresem do wypoczynku ale również czasem, w którym mogli doskonalić swoje umiejętności zawodowe i językowe

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna w Lizbonie – polscy uczniowie z medalami

Dwa brązowe medale przywiozą do Polski uczniowie, którzy reprezentowali nasz kraj na zakończonej już 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2018) w Lizbonie

Polscy uczniowie z medalami na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

Polscy uczniowie rozpoczęli wakacyjny udział w międzynarodowych konkursach przedmiotowych. Dobra wiadomość przyszła z Rumunii. Polscy licealiści zajęli tam 9. miejsce i wrócą z 59. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (IMO 2018) z 6 medalami – 1 złotym i 5 srebrnymi.

Trzecie posiedzenie Rady opiniodawczo-doradczej do spraw edukacji o Holokauście

W poniedziałek, 2 lipca br. odbyło się trzecie posiedzenie Rady opiniodawczo-doradczej do spraw edukacji o Holokauście. Obradom przewodniczył Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć, Pełnomocnik Ministra Edukacji Narodowej do spraw kontaktów polsko-żydowskich.

Ogłoszenie wstępnych wyników egzaminu maturalnego z maja 2018 r.

We wtorek, 3 lipca br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć oraz Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik przedstawili wstępne wyniki egzaminu maturalnego z maja 2018 r.

"Pamiętajcie o bezpieczeństwie"

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu. Uroczystość miała oprawę muzyczną przygotowaną przez uczniów szkoły.

„Być jak Ignacy. Rozpalamy płomień wiedzy”

19 czerwca br., Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w podsumowaniu drugiej edycji konkursu Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego w Warszawie.

Wręczenie nagród laureatom konkursów przedmiotowych

W piątek, 15 czerwca br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć wziął udział w uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursów przedmiotowych organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Ceremonia odbyła się w Koszalinie. Łącznie wyróżnienia odebrało 183 uczniów z powiatów: koszalińskiego, sławieńskiego, kołobrzeskiego, świdwińskiego, szczecineckiego, białogardzkiego, drawskiego i miasta Koszalina.

Zjazd szkół im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w XXXI Ogólnopolskim Zjeździe Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, który w tym roku odbył się w Radzyniu Podlaskim. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. biskupi, na czele z kard. Stanisławem Dziwiszem i samorządowcy z województwa lubelskiego.

I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński zorganizowali I Lubuskie Spotkanie Klas Wojskowych. Uroczystość była duchowym przygotowaniem do 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Gościem spotkania był Dyrektor Departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej Waldemar Zubek.

Finaliści olimpiady ekonomicznej z wizytą u wojewody

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz gościł dziś zwycięzcę oraz finalistów tegorocznej Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Trzeci rok z rzędu uczeń szkoły ponadgimnazjalnej z województwa kujawsko-pomorskiego wygrał te prestiżowe zawody.

DEBATA Z MŁODZIEŻĄ O ROLI KOŚCIOŁA I NARODU W ODZYSKANIU NIEPODLEGŁOŚCI

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart po raz trzeci spotkała się z uczniami podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych w ramach cyklu „Debaty z Młodzieżą”. Rozmowa dotyczyła roli Kościoła i Narodu w odzyskaniu Niepodległości.

Gala Utalentowanych Młodych Wielkopolan

Dzieci i młodzież z wielkopolskich szkół już po raz siódmy zaprezentowały talenty wokalne, taneczne i recytatorskie podczas Gali Utalentowanych Młodych Wielkopolan. W wydarzeniu wzięła udział wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg. Organizatorem gali był wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska. Tematem przewodnim uroczystości była setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

Inauguracja projektu edukacyjnego „Obywatele polscy w KL Auschwitz”

W środę, 13 czerwca br. wiceminister edukacji wziął udział w konferencji inaugurującej projekt, który ma na celu upowszechnienie wśród młodego pokolenia wiedzy o losach polskich obywateli osadzonych w niemieckim, nazistowskim obozie KL Auschwitz. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Kuratoriów Oświaty i nauczyciele.

Szybki i bezpieczny internet już w czerwcu w pierwszych szkołach

Już w czerwcu br. pierwsze szkoły zostaną podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – programu Ministerstwa Cyfryzacji, realizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Operator NASK opublikował pierwszą listę lokalizacji szkół z 5 województw.

Uczniowie z wizytą u Wojewody

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie odwiedzili dziś uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Spotkali się z nimi wojewoda małopolski Piotr Ćwik, pracownicy Biura Wojewody oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Lekcja historii z wojewodą o arcybiskupie Baraniaku

Ostatnia w tym roku szkolnym lekcja historii z wojewodą wielkopolskim Zbigniewem Hoffmannem poświęcona była w całości wyjątkowej postaci - arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi. Wojewoda spotkał się z uczniami szkół średnich w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

„Nie da się opisać tego uczucia” - licealiści pomagają

Dwudziestu licealistów z gdyńskiej „piątki” zaangażowało się w pomoc na terenach, które latem zeszłego roku ucierpiały wskutek silnej nawałnicy. Uczniowie wspólnie z nauczycielami i radnym Jarosławem Kłodzińskim wyjechali do gminy Sulęczyno, gdzie pracowali między innymi przy przydrożnym pasie przeciwpożarowym.

Biegorower - wspólny projekt studentów PB i uczniów ZST

Pojazd łączy rower miejski z bieżnią, wyposażony jest w silnik elektryczny, rozwija prędkość do 25 km/h, powstał we współpracy studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej oraz uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku

Międzynarodowy sukces śródmiejskich uczniów

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie zajęli drugie miejsce podczas Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej zorganizowanej w Singapurze. Ich dodatkowym sukcesem jest wywalczenie nagrody specjalnej – za prezentację końcowych wyników pracy.

Szkolne laboratoria – środki na wsparcie

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w czwartek, 10 maja br. w Centrum Nauki Kopernik przedstawiła działania MEN we wsparciu szkół w wyposażenie pracowni przyrodniczych.

Poznaliśmy laureatów olimpiady

Wręczono nagrody laureatom I edycji Świętokrzyskiej Olimpiady Wiedzy Konsumenckiej. Gospodarzem spotkania w urzędzie wojewódzkim był wicewojewoda Andrzej Bętkowski.

Młodzież na szóstkę z Gdyni

Uczniowie III LO i Gimnazjum nr 24 kończą rok szkolny z sukcesami. W krajowych i międzynarodowych olimpiadach młodzi ludzie odnosili zwycięstwa, przywożąc do Gdyni puchary i medale.

Wybraliście klasy mundurowe, żeby służyć Polsce

Jest niezwykle ważne, aby młoda kadra Wojska Polskiego była wychowana w duchu patriotyzmu, w duchu kultywowania tradycji oręża polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z uczniami klas mundurowych.

„Czym są dla mnie symbole narodowe?”

Czym są dla mnie symbole narodowe?” – na to pytanie próbowali odpowiedzieć młodzi uczestnicy debaty zorganizowanej przez wojewodę Ewę Leniart.

Młodzież z Hiszpanii z wizytą w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik gościł kolejną grupę młodzieży z Hiszpanii z Asociación Pro Tradición y Cultura Europea (APTCE). Stowarzyszenie to promuje wśród młodzieży wartości związane z chrześcijańską tradycją kultury europejskiej. Młodzi Hiszpanie odwiedzają Polskę, aby lepiej poznać historię i obyczajowość naszego kraju. Współorganizatorem wizyt ze strony polskiej jest Fundacja im. Tadeusza Kościuszki.

Projekt „Pamięć ludzi. Pamięć miejsca. KL Płaszów a współcześni mieszkańcy Krakowa”

W VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie odbyła się konferencja wieńcząca pierwszy etap projektu „Pamięć ludzi. Pamięć miejsca. KL Płaszów a współcześni mieszkańcy Krakowa”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Po wypadku z udziałem uczniów darłowskiej szkoły

Wicewojewoda Marek Subocz oraz wicekurator Robert Stępień spotkali się dziś rano z dyrekcją i radą pedagogiczną Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Uczniowie tej szkoły wczoraj brali udział w wypadku drogowym w m. Słowinko gm. Darłowo.

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 8. rocznicy Tragedii Smoleńskiej w Zambrowie

W czwartek uczczono ofiary Zbrodni Katyńskiej oraz Tragedii Smoleńskiej. Uroczyste obchody, w których udział wziął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.

Technikum Żeglugi Śródlądowej wraca do Wrocławia!

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w konferencji prasowej na temat planów rozwoju i promocji Technikum Żeglugi Śródlądowej przy ul. Młodych Techników 58 we Wrocławiu. Uczniowie rozpoczną naukę w technikum już od września br. Szkoła, posiadająca 70 letnią tradycję, wznawia swoją działalność po 12 latach.

Sukcesy licealistów z LO PB

Potrafią rozwiązywać najtrudniejsze zadania z matematyki i fizyki, uczą się informatyki, budują roboty i zdobywają nagrody w konkursach literackich albo pomagają tworzyć scenografie do spektakli w Szczecinie - to uczniowie LO Politechniki Białostockiej. Mimo, że szkoła stawia szczególny nacisk na naukę przedmiotów ścisłych, nasi uczniowie doskonale realizują się także w artystycznych i humanistycznych dziedzinach

Podsumowanie konkursu Oxygenium 2.0.

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Oxygenium 2.0. Kapitał Czystego Powietrza”. Uczestniczyli w nim autorzy najlepszych projektów wraz z nauczycielami. Dyplomy oraz upominki wręczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Nauczycielka z Gdyni w światowej czołówce Microsoft

Czterech najbardziej innowacyjnych nauczycieli z Polski zostało zaproszonych do Singapuru na światowy zjazd edukatorów Microsoft. Wśród nich znalazła się Oktawia Gorzeńska, dyrektorka 17 Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Zawodowcy w Toruniu

Uczniowie i nauczyciele z toruńskich szkół branżowych zaprezentowali ofertę swoich placówek podczas drugiego Forum Zawodowców. Gośćmi na spotkaniu byli minister edukacji narodowej Anna Zalewska i wicewojewoda Józef Ramlau.

Odznaczenia państwowe dla dwóch nauczycieli z Bielska Podlaskiego

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył odznaczenia państwowe nauczycielom Szkoły Muzycznej I stopnia w Bielsku Podlaskim. Odznaczenia państwowe zostały przyznane przez prezydenta RP na wniosek ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dzień przedsiębiorczości – gala finałowa konkursu

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uczestniczyła dziś w gali podsumowującej 14. edycję „Dnia przedsiębiorczości”. Uroczystość odbyła się w sali notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Uroczystość wręczenia stypendiów Ministra Edukacji Narodowej

Minister Anna Zalewska wręczyła dyplomy stypendystom Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. Podczas środowej uroczystości, która odbyła się 7 marca br. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stypendia otrzymało ponad 80 uczniów.

Kryteria oceny pracy nauczycieli

W środę, 28 lutego br. minister Anna Zalewska wzięła udział w kolejnym posiedzeniu Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

Centrum Mistrzostwa Informatycznego – kompleksowe wsparcie uczniów zdolnych

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w poniedziałek, 26 lutego br. wzięła udział w konferencji dotyczącej uruchomienia projektu Centrum Mistrzostwa Informatycznego. Program ma być wsparciem rozwiązań na rzecz pracy z uzdolnioną informatycznie młodzieżą szkolną.

Lekcja wychowania obywatelskiego w liceum im. J. Zamoyskiego

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek spotkał się z uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Lublinie. Spotkanie zorganizowano w auli szkoły.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w czwartek, 1 lutego br. wzięła udział w posiedzeniu Zespołu do Spraw Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego powołanego przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Podczas spotkania wręczono także akty powołania do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych przy Świętokrzyskim Kuratorze Oświaty. Otrzymało je 13 dyrektorów szkół.

Uczniowie XCIX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie z wizytą u Pierwszej Damy

Młodzież z XCIX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie im. Zbigniewa Herberta odwiedziła Pierwszą Damę w Pałacu Prezydenckim. Uczniowie zadawali Agacie Kornhauser-Dudzie wiele pytań o jej codzienny harmonogram zajęć, tajniki protokołu dyplomatycznego i hobby.

Seminarium branżowe dla pracodawców

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w seminarium branżowym dotyczącym zmian w systemie szkolnictwa zawodowego. W dyskusji z przedstawicielami branży drogowej, budowlanej oraz inżynieryjno-instalacyjnej uczestniczyła również Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN.

Szkoła branżowa – przyszłość nowoczesnego biznesu

Szanse i możliwości współpracy przedstawicieli biznesu na rzecz kształcenia zawodowego oraz zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym – to główne tematy konferencji pn. „Szkoła branżowa – przyszłość nowoczesnego biznesu” z udziałem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

W Bogatyni i Zgorzelcu powstaną klasy patronackie PGE

Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN w poniedziałek, 15 stycznia br. uczestniczyła w podpisaniu porozumień, a także listów intencyjnych w sprawie utworzenia klas patronackich pomiędzy spółką PGE Górnictwo oraz Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Turów, Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Turów a szkołami zawodowymi ze Zgorzelca i Bogatyni

Ruszyły ferie na sportowo w Szczecinie

Uczniowie szczecińskich szkół mogą za darmo korzystać z basenów 25 m i 50 m kompleksu SDS przy ul. Wąskiej 16. Wystarczy umieć pływać i wziąć ze sobą aktualną legitymację szkolną.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2018

XIII LO w Szczecinie zostało uznane za najlepsze liceum ogólnokształcące, a Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu – najlepsze technikum w Polsce – oto wyniki Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018.

Wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego w Szczecinie

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN w poniedziałek, 8 stycznia br. wziął udział w uroczystości wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego.

Wspólny list Premiera RP i Minister Edukacji Narodowej do pracodawców

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wystosowali specjalny list do pracodawców, w którym zwracają się do nich o podjęcie działań na rzecz kształcenia zawodowego, m.in. obejmowanie patronatem szkół zawodowych.

Minister Edukacji Narodowej powołała Radę Dyrektorów Szkół Zawodowych

Minister Anna Zalewska w czwartek, 4 stycznia br. wręczyła 42 dyrektorom szkół zawodowych z całej Polski akty powołania do Rady Dyrektorów Szkół Zawodowych. Członkami Rady są dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe (techników i branżowych szkół I stopnia) reprezentujący różne branże. Przewodniczącą Rady została wiceminister edukacji Marzena Machałek.

Nowe akty prawne, które wchodzą w życie od 1 stycznia 2018 r.

Dwa nowe zawody w klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, jednolite zasady zdawania egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, nowe zasady naliczania i rozliczania dotacji celowej na wychowanie przedszkolne, sposób podziału subwencji oświatowej czy zmiany w organizowaniu innych form wychowania przedszkolnego, a także w zakresie wymagań przeciwpożarowych dla oddziałów przedszkolnych – to najważniejsze elementy wprowadzone w nowelizacjach rozporządzeń MEN. Zaczną one obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Święto Zespołu Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego

Wicewojewoda Dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński wziął udział w uroczystości z okazji „Święta Szkoły-Dzień Kolejarza i Informatyka” w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie. Wicewojewoda życzył uczniom wytrwałości i sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Konkurs filmowy ReferNet

Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN we wtorek, 28 listopada br. wręczyła nagrody laureatom konkursu filmowego ReferNet promującego szkolnictwo zawodowe zorganizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Uczestnicy pokazali w swoich filmach dlaczego warto wybierać naukę w technikum lub branżowej szkole.

Podsumowanie programu Klas Mundurowych

Dziękuję za podjęcie wysiłku, trudu, za zaangażowanie się w program klas mundurowych. Ten program przez ubiegłe lata to wy stworzyliście i to wy, jako pierwsi wyciągnęliście ręce do młodzieży, która szukała zaangażowania wojskowego i patriotycznego. Ministerstwo Obrony Narodowej jedynie do was dołączyło – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na spotkaniu z przedstawicielami szkół ponadgimnazjalnych, które prowadzą certyfikowane wojskowe klasy mundurowe.

37. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

Zakończył się 37. Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży zorganizowany przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy. Przez dwa dni, 18 i 19 listopada br., ponad 600 uczestników z całego kraju prezentowało swoje umiejętności wokalne

„Inwestycje, edukacja, innowacje”

Minister Anna Zalewska we wtorek, 21 listopada br. w Wałbrzychu uczestniczyła w konferencji „Inwestycje, edukacja, innowacje”, zorganizowanej dla dyrektorów szkół branżowych, technicznych, doradców zawodowych, przedsiębiorców oraz instytucji wspierających i biznesowych.

Prezentacja drugiego tomu polsko-niemieckiego podręcznika do historii

W poniedziałek, 20 listopada 2017 r., Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wzięła udział w prezentacji drugiego tomu podręcznika pt. „Europa – nasza historia” powstałego w ramach projektu pn. „Polsko-niemiecki podręcznik do nauczania historii”.

XI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej "Piękna nasza Polska cała"

Wczoraj ( 16 listopada )w Gdańsku odbył się XI Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej, w którym wzięły udział 23 zespoły muzyczne oraz soliści, uczniowie z 15 szkół specjalnych i integracyjnych woj. pomorskiego. Razem 93 wykonawców. Przyjechali m.in. z Pelplina, Trzewa, Kolnika, Kwidzyna i Trójmiasta.

"Wyrwani z Niewoli" koncert profilaktyczny "U Hipolita"

7 listopada 2017 roku w ZSP nr 2 w Rumi odbył się koncert edukacyjno - profilaktyczny " Ku wolności ", który poprowadziła grupa hip -hopowa "Wyrwani Z Niewoli".Członkowie grupy to: Piotr Zalewski – student psychologii i autor książki „Wyrwani z niewoli” oraz Jacek Zajkowski – artysta muzyk i hip-hopowiec o pseudonimie Zetaigreka.

Szybki i bezpieczny internet w szkołach –wyrównywanie szans edukacyjnych

Do 2020 r. wszystkie szkoły w Polsce zostaną połączone w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), dzięki czemu uzyskają one dostęp do bezpłatnego internetu o przepustowości minimum 100/100 Mb/s oraz możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych.

Młoda Polka nagrodzona w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II

Otylia Korczak, uczennica ze Świątnik Górnych, zajęła drugie miejsce w Europejskim Konkursie Kosmicznym Odysseus II w kategorii Junior Skywalkers.

Inauguracja 35. roku Programu Pomocy Wybitnie Zdolnym

W sobotę, 28 października br. na Zamku Królewskim w Warszawie społeczność Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zainaugurowała kolejny rok pracy z najzdolniejszymi uczennicami i uczniami z całej Polski. W wydarzeniu wziął udział Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN. Zarząd Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zdecydował się zaprosić w tym roku 539 nastolatków. 353 z nich to Młodzi Naukowcy, 150 – Młodzi Muzycy, a 36 – Młodzi Plastycy.

Pomorska #KOMÓRKOMANIA. Konferencja w PUW

To akcja edukacyjno-informacyjna promująca ideę dawstwa szpiku, skierowana do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli liceów, techników oraz szkół zawodowych. 26 października w PUW odbyła się konferencja prasowa, podczas której Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorska Wicekurator Oświaty Małgorzata Bielang, Agnieszka Wróblewska, pracownik Fundacji DKMS. i dawca Grzegorz Brandt namawiali szkoły ponadgimnazjalne do włączenia się w Pomorską #KOMÓRKOMANIĘ.

Duży sukces uczniów Hipolita

Klaudia Raif i Szymon Kierszka zdobyli II miejsce w ogólnopolskim konkursie kulinarnym IV Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Literacka Kuchnia”

Uroczystość wręczenia odznaczeń dla nauczycieli

Ponad dwustu nauczycieli otrzymało dziś odznaczenia państwowe i medale. Gratulacje i słowa podziękowania za zaangażowanie i wyjątkowe osiągnięcia w codziennej pracy z uczniami skierowała wicewojewoda Marlena Maląg wspólnie z wielkopolskim kuratorem oświaty Elżbietą Leszczyńską. Podczas uroczystości nauczyciele odebrali Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej.

100-lecie nadania liceum imienia Tadeusza Kościuszki

Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera wziął udział w uroczystości z okazji nadania pruszkowskiemu liceum imienia Tadeusza Kościuszki.

60 lat szkoły sportowej w Gdyni

Jako szkoła sportowa Zespół Sportowych Szkół Ogólnokształcących funkcjonuje od 1974 roku. Zwiększona liczba godzin wychowania fizycznego poskutkowała osiągnięciami na międzynarodowej arenie sportowej.

Dzień Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczył w uroczystych obchodach z okazji Dnia Edukacji Narodowej Szkolnictwa Artystycznego. Podczas środowej uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie wyróżniono blisko 200 zasłużonych nauczycieli i pracowników szkół artystycznych z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka oraz Wojciech Kolarski Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Najlepsi nauczyciele wyróżnieni

Ponad 260 medali Komisji Edukacji Narodowej, 55 nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz prawie 100 nagród Śląskiego Kuratora Oświaty – tak uhonorowani zostali dzisiaj najlepsi nauczyciele i pracownicy oświaty z województwa.

Ślubowanie w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu

W sobotę w Świnoujściu z udziałem wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół Morskich.

Uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego w ZSP nr 2

Dnia 4 października 2017 roku w rumskim Hipolicie odbyła się uroczystość wmurowania Aktu Erekcyjnego w nowo powstającym budynku.

Sukces młodych informatyków na European Junior Olympiad in Informatics

Podczas międzynarodowych zawodów informatycznych European Junior Olympiad in Informatics, które odbyły się 7-13 września br. w stolicy Bułgarii, polscy uczniowie zdobyli 4 brązowe medale. Podopieczni Stowarzyszenia Talent: Mikołaj Bulge, Krzysztof Olejniczak, Dominik Wawszczak i Mikołaj Woliński rywalizowali z przedstawicielami 22 państw Europy.

I posiedzenie Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN

1 października br. rozpoczęła prace Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej drugiej kadencji przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Uczeń z Polski nagrodzony srebrnym medalem w Konkursie UE dla Młodych Naukowców

We wtorek, 26 września br., w Tallinie odbyła się gala finałowa Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS). W stolicy Estonii Polskę reprezentowało trzech uczniów. Zostali oni wyłonieni w krajowej edycji konkursu organizowanej przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

70-lecie Zespołu Szkół w Strzegomiu

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w sobotę, 23 września br. wzięła udział w uroczystości 70-lecia Zespołu Szkół w Strzegomiu połączonej z nadaniem szkole imienia Księcia Bolka II. W tym dniu szkoła otrzymała nowy sztandar.

Wizyta zastępcy ministra oświaty i nauki Ukrainy Romana Greba w MEN

W czwartek, 21 września br. Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć przyjął wiceministra oświaty i nauki Ukrainy Romana Greba. Spotkanie dotyczyło sytuacji oświaty mniejszości polskiej na Ukrainie w świetle przyjęcia 5 września przez Radę Najwyższą nowej ustawy o oświacie.

Spotkanie szefowej MEN z członkami Fundacji From the Depths

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska spotkała się w czwartek, 21 września br. z Jonnym Danielsem prezesem Fundacji From the Depths, która współpracuje z osobami ocalałymi z Holocaustu oraz ze społecznościami żydowskimi z całego świata.

Rozbudowa „Hipolita” na półmetku

Na dachu nowego budynku szkolnego, którego rozbudowa rozpoczęła się w czerwcu br. zawieszono tradycyjną wiechę. Prace budowlane są na półmetku i przebiegają zgodnie z planem. Rozbudowa szkoły realizowana w ramach unijnego projektu ma zostać zakończona do połowy grudnia.

Wyniki egzaminu maturalnego 2017

Do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i pisemnej przystąpiło w maju i czerwcu 2017 r. 259 037 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, z czego 166 606 to absolwenci liceum ogólnokształcącego, a 92 431 technikum.

Matura 2017 – informacja o egzaminie poprawkowym

Centralna Komisja Egzaminacyjna informuje, że tegoroczny egzamin maturalny w terminie poprawkowym zostanie przeprowadzony w części pisemnej – we wtorek, 22 sierpnia br. oraz w części ustnej – od środy do piątku, 23-25 sierpnia br.

Uczniowie z Polski zostali najlepszą drużyną młodych geografów na świecie

Doskonale spisali się polscy uczniowie na zakończonej 8 sierpnia br. Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej (iGeo). Konkurs został rozegrany w stolicy Serbii i wzięło w nim udział ponad 160 osób z 41 państw świata. Drużynowo Polacy osiągnęli najlepszy wynik, pokonując reprezentantów Rumunii oraz Stanów Zjednoczonych. Łącznie z Belgradu polscy licealiści przywiozą cztery medale.

Sukces polskich licealistów na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej

W Teheranie zakończyła się 29. Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (IOI 2017). Znakomicie zaprezentowali się na niej polscy uczniowie, którzy ze stolicy Iranu przywiozą cztery medale – dwa złote oraz po jednym srebrnym i brązowym.

Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna 2017 – polscy uczniowie z medalami

Zakończyła się 48. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna (IPhO 2017), która odbyła się w Yogyakarcie (Indonezja). W tegorocznym konkursie uczestniczyli przedstawiciele 88 państw świata. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie z Polski.

Sukces młodych biologów na olimpiadzie w Coventry w Wielkiej Brytanii

Polscy uczniowie wywalczyli cztery medale na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej (IBO 2017) – 3 srebrne i 1 brązowy. To największy sukces młodych biologów w międzynarodowym konkursie od 16 lat. Zmagania odbywały się w dniach 23-30 lipca na Uniwersytecie Warwick (The University of Warwick) w Coventry. Organizatorem konkursu było Królewskie Towarzystwo Biologiczne (Royal Society of Biology).

Uczniowie z Polski z medalami na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Rio de Janeiro

Polscy uczniowie doskonale spisują się w finałach międzynarodowych konkursów przedmiotowych organizowanych podczas tegorocznych wakacji. Tym razem dobra wiadomość przyszła ze stolicy Brazylii. Licealiści z Krakowa, Rzeszowa, Torunia i Końskich wrócą z 58.Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (IMO 2017) z 6 medalami – 1 złotym i 5 brązowymi.

Polscy uczniowie ze złotym medalem na XXX Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków

Licealiści z Opola i Warszawy wywalczyli złoty medal na Międzynarodowym Turnieju Młodych Fizyków (International Young Physicists’ Tournament, IYPT), który odbył się w dniach 5-12 lipca w Singapurze.

Polscy uczniowie nagrodzeni na Olimpiadzie Informatycznej Krajów Europy Środkowej w Lublanie

W dniach 10-15 lipca w stolicy Słowenii odbyła się 24. Olimpiada Informatyczna Krajów Europy Środkowej (CEOI 2017). Doskonale spisali się na niej reprezentanci Polski, którzy z Lublany przywieźli dwa złote i dwa srebrne medale.

Olimpiada chemiczna w Tajlandii – polscy uczniowie z medalami

Polscy uczniowie na 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IchO) w Nakhon Pathom w Tajlandii zdobyli cztery medale – trzy srebrne i jeden brązow

PRAKTYKI ZAGRANICZNE UCZNIÓW ZSP-2 W RUMI W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Od 2 lipca uczniowie z klas o profilu: turystycznym, logistycznym i fryzjerskim przebywają w Irlandii, gdzie odbywają miesięczną praktykę zagraniczną w ramach Programu ERASMUS+.

Zobacz, co studiować, żeby dobrze zarabiać

Czy po historii sztuki naprawdę nie ma pracy? Ile zarabia absolwent informatyki i dlaczego nie należy się śmiać z socjologów? Odpowiedzi zna system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) stworzony przez polskich naukowców we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od piątku licealiści i ich rodzice oraz wszyscy zainteresowani będą mogli przekonać się, co opłaca się studiować, żeby potem dobrze zarabiać. Wystarczy wejść na stronę ela.nauka.gov.pl.

Z HIPOLITA DO CORK - PRAKTYKI ZAGRANICZNE UCZNIÓW W IRLANDII W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

W dniu 2 lipca 2017 roku, uczniowie z „Hipolita”w Rumi wylecieli na zagraniczne praktyki zawodowe do Cork w Irlandii w ramach programu Erasmus+. Na gdańskim lotnisku im. Lecha Wałęsy w Rębiechowie uczestników projektu żegnali rodzice oraz dyrektor szkoły Pani Halina Filińska wraz z koordynatorem projektu Panem Rafałem Nowickim.

W "Hipolicie" trwają prace związane z budową nowego szkolnego budynku

Kilka dni od podpisania umowy, 7 czerwca 2017 roku przedstawiciele firmy Volfram z Łebcza przystąpili do rozbiórki budynku dawnej SP nr 6

PUD zakończenie roku akademickiego

Ponad 180 najmłodszych studentów Politechniki Białostockiej w sobotę, 24 czerwca, zakończyło rok akademicki. Specjalne dyplomy i upominki odebrały dzieci z Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego i Hajnówki

Wielokrotni laureaci wyróżnieni

Wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, wraz ze śląskim kuratorem oświaty Urszulą Bauer, spotkał się dzisiaj z wielokrotnymi laureatami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

Wizyta szefowej MEN w Brukseli

W środę, 14 czerwca br., Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska odwiedziła Brukselę. Głównym punktem wizyty było podpisanie Deklaracji w sprawie realizacji projektu pilotażowego nauki języka polskiego w szkołach w Walonii-Brukseli w ramach Programu Otwarcia na Języki i Kultury – OLC.

Dzień sportu w Hipolicie

Dnia 9 czerwca 2017 roku uczniowie i nauczyciele ZSP nr 2 w Rumi obchodzili wspólnie święto sportu, aktywności i zabawy

IV posiedzenie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży w Kijowie

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN w poniedziałek, 12 czerwca br. przewodniczyła w Kijowie, wspólnie z Oleksandrem Jaremą wiceministrem młodzieży i sportu Ukrainy IV posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży.

Rusza rozbudowa rumskiego "Hipolita"

Dnia 6 czerwca 2017 roku dyrektor ZSP nr 2 w Rumi Halina Filińska podpisała umowę na rozbudowę szkoły z firmą Volfram reprezentowaną przez Pana Wojciecha Mokrzyckiego i Mirosława Podgórskiego

9 finał wielkopolskiej edycji kampanii "Drugie życie"

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 4 w Lesznie, III Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Koninie oraz Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzonego przez Edukację Lubasz odebrali dziś w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim nagrody podczas 9. finału wojewódzkiej edycji kampanii "Drugie życie". Gratulacje laureatom złożyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Uroczystości w XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie

W piątek, 2 czerwca br., Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczył w uroczystym pożegnaniu absolwentów XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele środowiska akademickiego: prof. Jacek Styszyński – prorektor US i prof. Zbigniew Czerski – Dziekan Wydziału Matematyczno-Fizycznego US oraz wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska.

50-lecie Zespołu Szkół Morskich w Kołobrzegu

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN w piątek, 26 maja br., wziął udział w uroczystych obchodach 50-lecia powstania Zespołu Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu.

Wizyta delegacji Brazylii w MEN – rozmowy o edukacji

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska spotkała się dziś w przedstawicielami delegacji brazylijskiej realizującej w Polsce edukacyjną wizytę studyjną.

Wręczenie Niemieckich Dyplomów Językowych

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczyła w uroczystości rozdania Niemieckich Dyplomów Językowych Drugiego Stopnia (DSD II). Uroczystość z udziałem Pierwszych Dam Polski i Niemiec odbyła się w piątek, 19 maja br., w Polsko-Niemieckiej Szkole Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie.

Pół miliarda złotych dla szkół artystycznych

Ponad 500 mln zł pozyskało MKiDN na modernizację energetyczną publicznych szkół artystycznych. Środki zostaną przeznaczone na prace przy 187 budynkach w całej Polsce, głównie w małych i średnich miejscowościach. Aneks do umowy w tej sprawie podpisali 12 maja br. minister kultury prof. Piotr Gliński i prezes NFOŚiGW dr Kazimierz Kujda.

Pilotażowy program dla klas mundurowych

Rusza pilotażowy program wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe, opracowany w Ministerstwie Obrony Narodowej. Zainteresowane udziałem w programie placówki oświatowe mogą zgłaszać się do 18 maja br.

Beata Szydło do maturzystów

Pani premier złożyła życzenia tegorocznym maturzystom /Posłuchaj/

Życzenia Minister Edukacji Narodowej dla maturzystów

Drodzy Maturzyści, przed Wami czas wyjątkowej próby. Skończyliście edukację w szkole ponadgimnazjalnej i przystępujecie do egzaminu maturalnego, określanego mianem przepustki do dorosłości.

Sejm Dzieci i Młodzieży – reprezentanci z Wejherowa

W dniu 28 kwietnia zakończyła się rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży, Wejherowo będzie tam miało swoich reprezentantów, uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera, Krzysztofa Białk, członka Klubu Młodych Kukiz 15 i jego szkolną koleżankę Zuzanną Frey.

Olimpiada Historyczna – finał z udziałem wiceministra edukacji

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczył wczoraj, 10 kwietnia br. w finale 43. Olimpiady Historycznej, która odbyła się w Gdańsku. W eliminacjach centralnych wzięło udział w sumie 94 uczestników z całego kraju wyłonionych podczas dwóch wcześniejszych etapów konkursu.

I Wojewódzki Konkurs Kulinarny "HIPOLIT CHEF" w ZSP nr 2 w Rumi rozstrzygnięty!

Dnia 7 kwietnia 2017 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rumi, po raz pierwszy, odbył się Wojewódzki Konkurs Kulinarny "Hipolit Chef“. Projekt ten skierowany jest do młodych kucharzy, którzy mają okazję zaprezentować swoje umiejętności przygotowując potrawy z produktów, które poznają dopiero w chwili rozpoczęciu konkursu

Otwarte serca uczniów z "Hipolita"

Kolejny już raz uczniowie ZSP nr 2 w Rumi przyłączyli się do akcji "Pola Nadziei". 2 kwietnia 2017 r. fundusze na działalność Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni uczniowie zbierali przy kościele Bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumi

Warsztaty kulinarne "Gotuj z szefem" w "Hipolicie"

Warsztaty kulinarne "Gotuj z szefem" cieszą się w ZSP nr 2 w Rumi, popularnym "Hipolicie" niesłabnącym powodzeniem. Tym razem w tajniki nowoczesnej kuchni wprowadzał uczniów finalista konkursu Top Chef - Piotr Ślusarz.

Inicjatywa ustawodawcza dotycząca utworzenia Rady Młodzieży RP

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej wystąpiła z inicjatywą utworzenia stałego organu, który będzie reprezentował interesy młodych ludzi. Zadaniem Rady ma być również zapewnienie możliwości prowadzenia stałych konsultacji z młodzieżą. Chodzi także o współtworzenie, wspólnie z organami administracji państwowej, strategicznych dokumentów dotyczących spraw młodych ludzi.

Giełda Szkół w Redzie

Gdy niektórzy nauczyciele strajkowali to w Redzie odbyła Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wejherowskiego. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie a zainteresowanie młodzieży było bardzo duże./Galeria zdjęć i film/

Olimpiada „Wiedzy o żywieniu i żywności”

Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN w sobotę, 25 marca br. wziął udział w eliminacjach centralnych XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie.

Otwarta lekcja historii o Żołnierzach Wyklętych

Wicewojewoda małopolski Piotr Ćwik wziął udział w otwartej lekcji historii „Niezłomni-Wyklęci 1944-1956 Bohaterowie Antykomunistycznego Podziemia” zorganizowanej przez Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową nr 2 w Skawinie we współpracy z Prawicowym Blokiem Samorządowym w Skawinie.

Międzyresortowe spotkanie w MEN o szkolnictwie zawodowym

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska spotkała się dziś z przedstawicielami kierownictw resortów prowadzących szkoły i placówki kształcące w zawodach. Obecna była również Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN. Wtorkowe spotkanie poświęcone było problematyce związanej z odbudową systemu kształcenia zawodowego oraz potrzebą podjęcia zintegrowanych działań zmierzających do poprawy jego jakości.

„Misja – książka!” – gala ogólnopolskiego konkursu literackiego w MEN

W poniedziałek, 20 marca br. w Ministerstwie Edukacji Narodowej odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu literackiego dla szkół ponadpodstawowych „Misja–książka!”. Laureatom i zwycięzcom konkursu pogratulował Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN. W swoim wystąpieniu wiceminister podziękował uczniom biorącym udział w konkursie oraz ich nauczycielom. Zachęcał także innych młodych ludzi do angażowania się w aktywności związane z propagowaniem czytelnictwo.

Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjne w Oławie otwarte

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w otwarciu Centrum Edukacyjno-Rewalidacyjnego z Zespołem Szkół Specjalnych w Oławie. Jest to największa inwestycja w dotychczasowej historii samorządu powiatowego.

DNI OTWARTE W "KUŹNI" PRZYSZŁYCH POLICYJNYCH KADR

Młodzi gimnazjaliści już wkrótce staną przed jednym z pierwszych życiowych dylematów. Wybór dalszej ścieżki edukacji a nierzadko przyszłego zawodu, to bardzo ważna decyzja w życiu nastolatka. Wojkowiccy licealiści z klas mundurowych doskonale o tym wiedzą, dlatego zorganizowali w swojej szkole "Dni otwarte". Na imprezie tradycyjnie nie mogło zabraknąć policjantów z będzińskiej komendy, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy.

Dzień Otwarty ZSP w Redzie

We wtorek 21 marca szkoła otworzyła swoje podwoje dla gimnazjalistów którzy chcieli by kontynuować swą edukację w tej popularnej w powiecie wejherowskim placówce. /Galeria zdjęć i film/

Hydropolis rozpoczęło współpracę z najlepszym nauczycielem w Polsce!

Skarpetka, gumka recepturka, olej, balon, rodzynki i oczywiście woda. Z wykorzystaniem m.in. takich narzędzi uczyć się będą uczestnicy nowych warsztatów edukacyjnych w Hydropolis. Dla wrocławskiego centrum ofertę edukacyjną przygotował najlepszy nauczyciel w Polsce!

Szybki internet dotrze do ponad 640 szkół w Wielkopolsce

W poniedziałek, 20 lutego br. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem, w województwie wielkopolskim podpisano porozumienie, w ramach którego do ponad 600 placówek szkolnych zostanie podłączonych do internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s

Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży – posiedzenie w Kijowie z udziałem wiceminister edukacji

Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN uczestniczyła w piątek, 3 lutego br. w trzecim posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Podczas spotkania w Kijowie omówiono wyniki projektów zrealizowanych w ramach konkursu 2016 roku. Oba państwa, Polska i Ukraina, bardzo wysoko oceniły jakość przygotowania i przeprowadzenia konkursu przez narodowe instytucje zarządzające – Fundację Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Młodzieży i Sportu Ukrainy.

Międzynarodowe standardy kształcenia w Olsztynie

Oddział międzynarodowy w I LO. Szkoła zamierza dołączyć do sieci szkół IB World School. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza planuje przystąpić do światowej sieci szkół IB Word School. Miasto poparło pomysł utworzenia w szkole oddziału międzynarodowego realizującego dwuletni program International Baccalaureate Diploma Programme skierowany do uczniów, którzy chcieliby zdawać międzynarodową maturę

Absolwent III LO w Gdyni w rankingu „Forbesa”

Magazyn „Forbes" opublikował właśnie ranking „30 under 30". To zestawienie nazwisk młodych, zdolnych Europejczyków, którzy odnieśli sukces jeszcze przed trzydziestymi urodzinami. W rankingu znalazło się sześcioro Polaków. Wśród nich Mateusz Mach - ubiegłoroczny absolwent gdyńskiej „Trójki".

Szkoły wchodzą na wyższy poziom kształcenia

LO III, LO VI oraz "budowlanka", to właśnie te szkoły zrealizują projekty mające na celu podniesienie kompetencji i kwalifikacji uczniów i nauczycieli.

Młodzież rozpoczyna odliczanie do matury. Z tej okazji przygotowali happening.

W Olsztynie nie tylko studniówki są znakiem, że matura tuż tuż. Od kilku lat młodzież ze szkół średnich zbiera się na Starym Mieście, aby zaakcentować fakt, że do egzaminu pozostało już tylko 100 dni!

Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych 2017 – gala z udziałem wiceministra edukacji

Z opublikowanego wczoraj Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Perspektywy wynika, że XIII LO w Szczecinie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Polsce. Z kolei Technikum Elektroniczne w ZSE im. Wojska Polskiego w Bydgoszczy po raz pierwszy uzyskało tytuł najlepszego technikum.

Gdyńska Trójka liderem szkół średnich na Pomorzu

III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni ponownie zostało liderem wśród szkół ponadgimnazjalnych w województwie pomorskim, z 7. miejscem w Polsce. To dane z najnowszego, Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2017", którego wyniki poznaliśmy 10 stycznia. Gdyńska Trójka po raz 19. z rzędu okazała się najlepszą szkołą na Pomorzu.

Sukces szczecińskiej szkoły

Zespół Szkół nr 3 im. prof. Oskara Langego w Szczecinie zajął II miejsce w konkursie ministra spraw wewnętrznych i administracji „Czad i Ogień. Obudź czujność”. Do konkursu zgłoszono 241 spotów filmowych wyprodukowanych przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego i zagrożenia tlenkiem węgla .

Międzynarodowe sukcesy polskich uczniów

7 złotych medali, 18 srebrnych i 17 brązowych zdobyli w minionym roku polscy uczniowie na zawodach międzynarodowych i olimpiadach przedmiotowych. W 2016 roku na całym świecie odbyło się 15 międzynarodowych olimpiad przedmiotowych i zawodów, w których nasz kraj reprezentowało 66 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nauczyciel z Połańca w finale światowego konkursu Global Teacher Prize

Mariusz Zyngier, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu został nominowany do udziału w finale Światowej Nagrody Nauczycielskiej – Global Teacher Prize.

Międzynarodowa Olimpiada Astronomiczna w Indiach – polscy astronomowie z medalami

Młodzi astronomowie z Polski na 10. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki w Indiach zdobyli dwa srebrne medale, jeden brązowy i dwa wyróżnienia

Nagrodzono młodzież z Podkarpacia

Już po raz dziewiąty wręczono nagrody i stypendia Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach programu „Nie zagubić talentu”, którego celem jest wspieranie uzdolnionej młodzieży z Podkarpacia. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, marszałek Władysław Ortyl pogratulował wyróżnionym uczniom. Udział w wydarzeniu wzięli również: wicemarszałek Bogdan Romaniuk i przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Minister Mariusz Błaszczak spotkał się z młodzieżą z klas mundurowych

Nauka w tej szkole to początek Waszej drogi do wymarzonego munduru. Mam nadzieję, że zwiążecie swoje dorosłe życie ze służbą dla kraju – powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak podczas spotkania z młodzieżą w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym.

Najlepsi z najlepszych odebrali dyplomy stypendystów Prezesa Rady Ministrów

Ponad 200 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich zakątków naszego regionu odebrało z rąk wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka dyplomy stypendystów Prezesa Rady Ministrów. W uroczystej gali na Politechnice Łódzkiej uczestniczyli również łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski i prorektor PŁ ds. kształcenia – prof. Grzegorz Bąk. Z zaproszenia organizatorów skorzystał również wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Premier Beata Szydło w Leżajsku - o edukacji i gospodarce

Rzeszów jest dzisiaj miejscem debaty o przedsiębiorczości, stawiamy sobie pytania co zrobić, aby polscy przedsiębiorcy mieli jak najlepsze warunki do rozwoju, do pracy, do budowania swoich firm. Co robić i jak kształtować prawo, aby przedsiębiorcom ułatwiało rozwój, co to znaczy patriotyzm gospodarczy – ta debata będzie trwała dwa dni. Ale ta dyskusja, która odbywa się dziś w Rzeszowie ma przynieść pozytywne rezultaty, które pozwolą tworzyć plan na przyszłość dla uczniów, którzy w takich szkołach jak Państwa zdobywają wiedzę – powiedziała premier Beata Szydło na spotkaniu z nauczycielami w Zespole Szkół Technicznych w Leżajsku.

Sukces Polaków w programie eTwinning

Projekt „eTwinning Mirror, mirror” koordynowany przez Iwonę Jodłowską z XI Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu został ogłoszony najlepszym europejskim projektem eTwinning roku 2016. Nagrodę wręczono w czwartek podczas dorocznej konferencji programu eTwinning w Atenach. Projekt zwyciężył również w kategorii wiekowej 16-19 la

Bezpieczeństwo jest jedną z naszych najważniejszych potrzeb

Bezpieczeństwo jest bardzo ważną potrzebą. Amerykański psycholog Abraham Maslow, który jest autorem teorii hierarchii potrzeb, umieścił bezpieczeństwo u podstaw stworzonej przez siebie piramidy. Za ważniejsze uznał jedynie potrzeby takie jak jedzenie, pragnienie czy sen – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas wykładu na temat bezpieczeństwa, który przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

Odkrywcy Diamentów - 200 tys. zł dla zdolnej młodzieży

Ponad 200 000 zł czeka w tym roku szkolnym w Programie Odkrywcy Diamentów na zdolną i kreatywną młodzież z województwa podlaskiego.Pieniądze przeznaczone są na dofinansowania projektów uczniowskich z zakresu nauk ścisłych i technicznych, w szczególności technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania. O wsparcie mogą się także ubiegać studenci Politechniki Białostockiej.

Szefowa MEN na Kongresie Samorządowym w Opolu

Podczas poniedziałkowej wizyty w województwie opolskim Minister Edukacji Narodowej wzięła udział w Kongresie Samorządowym w Opolu. Minister Anna Zalewska uczestniczyła w panelu dyskusyjnym „Klastry edukacyjne dla biznesu i rynku pracy”. Rozmawiała tam o przygotowanej przez MEN reformie szkolnictwa zawodowego.

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Wojewoda Mazowiecki wziął udział w uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wręczone zostały m.in. Medale Komisji Edukacji Narodowej - najwyższe odznaczenie przyznawane przez Ministra Edukacji.

Nauczyciele i samorządowcy kontra młodzi sportowcy!

W Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Pruszkowie mecz halowej piłki nożnej rozegrali nauczyciele i samorządowcy z uczniami. Zorganizowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej mecz wygrali uczniowie - 5:6. Drużyna otrzymała puchar, piłki oraz pamiątkowe dyplomy.

Geoogród przy ZSB już gotowy

Około roku trwały prace przy oryginalnym lapidarium. Obiekt powstał w pobliżu Bursy nr 4, położonej przy olsztyńskiej "Budowlance". Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to przypadkowy zbiór głazów i kamieni. Ten obraz jest jednak bardzo mylący. Dzięki pracy uczniów i nauczycieli na terenie Zespołu Szkół Budowlanych powstał niezwykły obiekt.

Wyróżnienia dla nauczycieli

Pedagodzy z Bydgoszczy i rejonu bydgoskiego świętowali dziś Dzień Edukacji Narodowej. Podczas uroczystości w Filharmonii Pomorskiej najbardziej zasłużonych odznaczeniami państwowymi i resortowymi uhonorował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wręczenie stypendiów w Ostrowie Wielkopolskim

W auli I LO w Ostrowie Wielkopolskim już po raz piąty wręczono stypendia im. ks. Jana Kompałły dla najzdolniejszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu ostrowskiego. Gratulacje uczniom złożyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

I posiedzenie Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN

Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej powołała członków Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy MEN.

Awanse nauczycieli

Akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego wręczyli dziś nauczycielom wojewoda Krzysztof Kozłowski, wicewojewoda Marek Subocz i zachodniopomorski kurator oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza.

O szkolnictwie zawodowym w Legnicy – konferencja z udziałem wiceminister edukacji

Zrobimy wszystko, aby drzwi każdej szkoły były otwarte dla pracodawców – powiedziała na spotkaniu w Legnicy wiceminister edukacji.

Sprawozdanie z egzaminu maturalnego 2016

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na stronie internetowej sprawozdania z egzaminu maturalnego 2016. Podsumowanie zawiera nie tylko ogólne zestawienie, dotyczące m.in. organizacji egzaminu, populacji zdających, wyborów przedmiotów, zdawalności i średnich wyników, ale także dane z poszczególnych przedmiotów, zdawanych podczas tegorocznej matury.

Spotkanie z laureatami Olimpiad Przedmiotowych i Turniejów Zawodowych

II wicewojewoda Mariusz Trepka wziął udział w spotkaniu z laureatami Olimpiad Przedmiotowych i Turniejów Zawodowych, organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Najwybitniejszym uczniom w województwie wręczono listy gratulacyjne oraz nagrody.

Uczeń z Olsztyna na wymianie w Stanach Zjednoczonych

Może być przygodą życia, ale i szansą poznania świata. Jan Dołkowski z V Liceum Ogólnokształcącego przez rok będzie uczyć się za oceanem. Każdy, kto miał styczność z V LO w Olsztynie nie ma wątpliwości - to wyjątkowa szkoła. Doskonałym przykładem na to są podopieczni placówki noszącej imię Wspólnej Europy.

Oni nie byli z nas... I LO we Wrocławiu ma patrona

I LO we Wrocławiu ma nareszcie swojego patrona. Przed 25 laty była nim niechlubna postać gen. Świerczewskiego. Dwa lata temu to uczniowie w referendum zdecydowali o wyborze „Inki” Danuty Siedzikówny. Nie wszystkim ten wybór się podobał. Jednak społeczność szkoły dopięła swego. Dyrektor I LO Irena Podgórska z dumą witała gości, którzy przybyli na uroczystość nadania bohaterskiego imienia.

Inauguracja Roku Szkolnego 2016-2017

We czwartek (01.09.2016r.) w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się Wojewódzka i Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 20016/2017. W uroczystości uczestniczyli Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Jakub, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, służby mundurowe, władze oświatowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także poczty sztandarowe.

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017 w Woli Okrzejskiej

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął udział w Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2016/2017 w Woli Okrzejskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Kazimierza Gurdy, który w swojej homilii nawiązał do nieprzypadkowego wyboru Woli Okrzejskiej na dzisiejsze obchody. Trwa bowiem rok sienkiewiczowski, a Henryk Sienkiewicz, wybitny pisarz i noblista, urodził się i spędził dzieciństwo właśnie w tej miejscowości.

Wojewódzki „pierwszy dzwonek” u Michalitów

Tegoroczna wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbyła się w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ks. Bronisława Markiewicza w miejscu Piastowym. Przedstawiciele władz regionu z Wojewodą Podkarpackim Ewą Lenart i marszałkiem Władysławem Ortylem na czele, towarzyszyli żakom podczas powrotu w szkolne mury.

Czas do szkoły!

Dzisiaj zabrzmiał pierwszy dzwonek we wszystkich polskich szkołach. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2016/2017 odbyła się w Zespole Szkół w Oleśnie. Uczestniczył w niej Adrian Czubak, wojewoda opolski, który w swoim wystąpieniu podkreślił istotną rolę, jaką odgrywa szkoła w kształtowaniu postawy młodych ludzi.

Szef MSWiA na inauguracji roku szkolnego: Coraz więcej młodych ludzi jest zainteresowanych historią i tradycją narodową

Duża liczba chętnych do L.O. im. Józefa Piłsudskiego świadczy o pewnym przełomie w sposobie myślenia młodych ludzi w Polsce. To znaczy, że młodzi ludzie są zainteresowani historią i tradycją narodową. Są zainteresowani służbą, a więc poświęceniem dla innych - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Sukcesy podkarpackich uczniów

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart i kurator oświaty Małgorzata Rauch pogratulowały uczniom z Podkarpacia, którzy odnieśli sukcesy w 57. Olimpiadzie Matematycznej w Hongkongu.

Międzynarodowy sukces chóru

Białostocki chór żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego „Schola Cantorum Bialostociensis” odniósł sukces podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Wenecji. W rywalizacji udział wzięły chóry z Indonezji, Turcji, Rumunii, Słowacji i Polski

Założenia zmian w systemie edukacji na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego

W drugiej części posiedzenia Rady Dialogu Społecznego jego uczestnicy wysłuchali informacji Anny Zalewskiej minister edukacji narodowej na temat: „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” - kierunki zmian w systemie edukacji.

Dwójka z prawniczą łaciną

Posługują się nią głównie lekarze i prawnicy... oraz część uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Od nowego roku szkolnego placówka wzbogaca swoją ofertę o łacinę prawniczą.

Łazik marsjański w Ostrołęce

Mistrzowski łazik marsjański Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej odwiedził dzisiaj (24 czerwca) Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Józefa Psarskiego w Ostrołęce. W czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Szkołą a Politechniką Białostocką

Spotkanie z młodzieżą z Bielefeldu i LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. w rzeszowskim Ratuszu

13 czerwca 2016 w rzeszowskim Ratuszu odbyło się spotkanie młodzieży ze szkoły średniej Hans-Ehrenberg-Schule w Bielefeld (RFN) i młodzieży z LO im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim. W imieniu Prezydenta Miasta Rzeszowa grupę przyjął Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. oświaty, Henryk Wolicki.

Warsztaty dla młodzieży z zakresu pierwszej pomocy.

W dniu 6 czerwca br. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, już po raz szósty zorganizowała na stadionie lekkoatletycznym im. Opolskich Olimpijczyków w Opolu, warsztaty dla młodzieży szkolnej w zakresie pierwszej pomocy podczas wypadków drogowych oraz innych niebezpiecznych zdarzeń.

Olsztynianie podbili Włochy

Festiwal florystyczny we Włoszech z udziałem przedstawicieli stolicy regionu. Na południe Europy pojechali uczniowie Budowlanki. Na wyprawę do miejscowości Pietra Ligure niedaleko Genui wybrała się młodzież kształcąca się w zawodzie technik architektury krajobrazu z Zespołu Szkół Budowlanych w Olsztynie. Byli jedynymi reprezentantami Polski, którzy brali udział w tym międzynarodowym festiwalu.

Sukces uczniów „siódemki"

W 22. edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo wygrała firma Futtap z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Kusocińskiego w Bydgoszczy.

Rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu wiedzy o Rzeszowie

Izabela Zakielarz z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie wygrała trzecią edycję konkursu wiedzy o Rzeszowie: „Rzeszów - to moje miasto, miasto, w którym mieszkam, uczę się i wypoczywam”. W nagrodę pojedzie na czterodniową wycieczkę do Wiednia i otrzyma tablet.

Wielkie urodziny niezwykłej szkoły

60-te urodziny świętuje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych w Kielcach. W szkole podstawowej i gimnazjum kształci się tu obecnie niemal 150-oro dzieci i młodzieży. Uczniowie uczestniczą w wielu projektach edukacyjnych, konkursach oraz zawodach - i odnoszą sukcesy. To m.in. Szkoła z Klasą, Mistrzowie kodowania, Żyj smacznie i zdrowo, Szkoła na sportowo czy Szlachetne zdrowie.

Gdańszczanin reprezentantem Europy w finale światowego Konkursu Krasomówczego

Uczeń gdańskiego III Liceum Ogólnokształcącego został finalistą prestiżowego konkursu International Public Speaking Competition 2016. W zmaganiach finałowych wzięło udział 48 uczniów z całego świata. Podczas ostatniego etapu konkursu gdańszczanin był jedynym reprezentantem Europy.

Marsz wejherowskiej samochodówki/Galeria zdjęć i film/

20 maja 2016 roku ta popularna w powiecie szkoła zaprezentowała swoje przywiązanie do miasta i tradycji. Uczniowie wraz z nauczycielami przemaszerowali ulicami na plac Jakuba Wejhera. W barwnym korowodzie była min. starościna Gabriela Lisius oraz radny powiatowy Wojciech Rybakowski

Wiedza o wapnie szansą na lepszy start

Stypendium w wysokości 3,5 tys. zł otrzymał Dawid Poddębniak, zdobywca pierwszego miejsca w XI edycji konkursu "Wiedzy o wapnie".

I Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „KOCHAM POLSKĘ” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7

5 maja 2016 roku w ZSO nr 7 w Katowicach odbyła się uroczysta gala, podsumowująca I Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „KOCHAM POLSKĘ”. Celem pierwszej edycji konkursu było kształtowanie kultury estetycznej, rozwijanie twórczej postawy i pobudzanie wrażliwości na piękno Ojczyzny, co wiąże się z budowaniem nowoczesnego poczucia patriotyzmu wśród polskiej młodzieży.

Sukces olsztyńskiego gastronomika

Rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań rolnictwem, również tym ekologicznym, oraz promowanie życia i pracy na wsi - to główne cele Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, której jubileuszowa, XV już edycja odbyła się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Na podium - drużyna z olsztyńskiego gastronomika.

Siatkarski sukces olsztyńskich licealistów

Siatkarskiego Ośrodka Szkolnego VIII Liceum Ogólnokształcącego z Olsztyna złotymi medalistami Mistrzostw Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych.

W Szkole Muzycznej trwają Recitale Dyplomowe

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni to szkoła z tradycjami i dużymi osiągnięciami. Właśnie trwają Recitale Dyplomowe kilkunastu adeptów kończących edukację w tej placówce. Jedną z nich jest Malwina Sarzyńska uczęszczająca na co dzień do V Liceum Ogólnokształcące im. Jakuba Wejhera w Wejherowie , mieszkanka Choczewa. /Zobacz nagranie koncertu/

Ruszyła Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

1100 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 70 szkół w 9 miastach Podkarpacia przystąpiło w tym roku do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Inauguracja II roku odbyła się w czwartek 21 kwietnia 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji, przy której działa Akademia.

Pamiętaj chemiku młody...

Wlewać wodę do kwasu czy kwas do wody? To tylko jedno z wielu pytań, na które w następnym tygodniu będzie można znaleźć odpowiedź w Zespole Szkół Chemicznych i Ogólnokształcących.

Mistrzami Polski Debat Oksfordzkich zostali uczniowie VIII LO w Gdańsku

W tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich udział wzięło 75 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W finałach, które odbyły się 16-17 kwietnia w Poznaniu, 32 zespoły walczyły o najbardziej prestiżowe i symboliczne trofeum w świecie debat oksfordzkich – drewnianą mównicę - na której wygrawerowani są zwycięzcy poprzednich trzech edycji. Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich organizowane były przez Fundację Edukacyjną G5 wspieraną przez Instytut Debaty Publicznej.

Festiwal Kulinarny w "Gastronomiku"

19 kwietnia 2016 Zespół Szkół Gastronomicznych im. Febronii Gajewskiej-Karamać zorganizował “Festiwal Lubuskich Smaków“ i odbywającą się w jego ramach IV edycję Konkursu Gastronomicznego. W tym roku tematem przewodnim było wykonanie dowolnej potrawy z wykorzystaniem surowców: polędwiczki z indyka, chrzanu i warzywa sezonowego wybranego przez uczestnika oraz potrawy obowiązkowej “Amuse bouche” w formule Black Box.

Dni otwarte w trzech zawodówkach

Zawodowe konkursy jedną większych atrakcji dnia drzwi otwartych w Gastronomiku. Pod koniec tygodnia prezentować się będą także dwie inne szkoły.

Unijne miliony dla szkół zawodowych

W ramach konkursu XI. 3 Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego - Kształcenie zawodowe 15 łódzkich wniosków otrzymało dofinansowanie. Dzięki temu prawie 1,5 tys. uczniów i nauczycieli łódzkich szkół zawodowych otrzyma cenne wsparcie.

PRZESŁANIE POKOJU DLA FILADELFII

Praca plastyczna wykonana przez Kamila Urbana (lat 16) z Torunia, uczestnika zajęć w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka, weźmie udział w konkursie realizowanym w siostrzanej Filadelfii.

Młodzież z Holandii

Urząd marszałkowski odwiedzili dzisiaj (12 kwietnia ) wyjątkowi goście – młodzież z Holandii. Uczniowie przyjechali na Podkarpacie na zaproszenie swoich rówieśników i dyrekcji z LO w Przeworsku.

Absolwent „Trójki” wśród najlepszych młodych naukowców UE

10 kwietnia 2016 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ogłoszono zwycięzców polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS - European Union Contest for Young Scientists). Wśród trójki laureatów znalazł się Igor Kaczmarczyk - zeszłoroczny absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Wykładowcy z KUL-u odwiedzili VI LO im. J. Słowackiego

8 kwietnia 2016 wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odwiedzili VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Minister Mariusz Błaszczak zainaugurował nowy program nauczania klas policyjnych

Chodzi o to, żeby wśród młodych ludzi, którzy chcą służyć obywatelom i swojej ojczyźnie kształtować postawy – postawy patriotyczne, postawy służby, postawy, które potem przydadzą się w życiu zawodowym – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas konferencji „Wyzwania dla klas policyjnych w procesie edukacji społecznej”, która miała miejsce w Komendzie Głównej Policji.

Najlepsze „Dziady” z VIII LO w Gdańsku

Teatr „Jeszcze bez nazwy” z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Gdańsku zdobył pierwsze miejsce na III Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych organizowany przez Telewizję Polską.

We WPT licealiści odkrywają wirtualną rzeczywistość

Czym jest VR? Do czego służy? Jak korzystać z Oculus Rift? Młodzież z wrocławskich liceów pozna odpowiedzi na te pytanie podczas cyklu spotkań o wirtualnej rzeczywistości. Warsztaty odbędą się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Technologia idzie naprzód, a wraz z nią coraz intensywniej rozwija się wirtualna rzeczywistość. Dzięki niej cyfrowy obraz wydaje nam się prawie tak samo prawdziwy jak rzeczywistość. Wszystko za sprawą specjalnych gogli, które mogą przenieść nas do alternatywnego świata.

Młodzi Agenci nadeszli w Szczecinie

Przyszli sami, nieprzymuszeni, w swoim wolnym czasie. Bo chcą poznawać, uczyć się, tworzyć. Młodzi Agenci. Następne spotkanie 7 kwietnia. Otwarci, odważni, ciekawi

To na Was leży obowiązek przekazania prawdy o Katyniu

7 marca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP młodzież warszawskich szkół licealnych uczestniczyła w konferencji „KATYŃ. 5 MARCA – DZIEŃ PAMIĘCI”. Organizatorem corocznego spotkania poświęconego pamięci zbrodni katyńskiej była Warszawska „Solidarność” Oświatowa oraz Fundacja Golgota Wschodu

Ruszyły próbne matury w Kielcach

Od wtorku, 8 marca przez trzy najbliższe dni odbywają się próbne matury. We wtorek uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. W środę czeka na nich egzamin z matematyki, a w czwartek z języka angielskiego. W tym roku próbna matura organizowana jest już po raz siódmy. W sumie do sprawdzianu umiejętności przystąpi prawie 14 tysięcy maturzystów ze 132 szkół, również z województwa podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, małopolskiego i śląskiego.

Uczennice z Plastyka najlepsze!

Sukces młodych olsztynianek w konkursie filmowym "Nakręć się". Jury doceniło prace obu finałowych produkcji ze stolicy Warmii i Mazur.

"Gastronomik" tuż za podium

Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych potwierdza przynależność do krajowej czołówki. Tym razem uczennice z Olsztyna znalazły się tuż za podium krajowego czempionatu.

ZPE z certyfikatem

Trwa dobra passa Zespołu Placówek Edukacyjnych. Na ulicę Turowskiego trafiły kolejne wyróżnienia i nagroda. Wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie "Szkoła z klasą" wydawnictwa Nowa Era dostała zarówno szkoła, jak i nauczyciele - Katarzyna Śliwińska, Mariusz Adamowicz i Michał Śliwiński. Jednak - jak podkreślają laureaci - to nagroda przede wszystkim dla uczniów.

Wilno - miasto o bogatej historii i tradycji

"Wilno - miasto o bogatej historii i tradycji" - szkolny konkurs pod takim tytułem po raz piąty zorganizował Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów klas pierwszych. Szkoła chce ich zainteresować historią miasta, z którego pochodzą uczniowie partnerskich szkół „Kopernika”.

XII Edycja Konkursu Papieskiego

8 lutego rozpocznie się 12 edycja Konkursu Papieskiego – tym razem pod hasłem „Moje Westerplatte”. Młodzi ludzie ze szkół ponadgimnazjalnych będą mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o Janie Pawle II i Jego nauce w trzech etapach. Najpierw od 8 lutego do 7 marca trzeba będzie rozwiązać quiz online składający się z 20 pytań. Następnie wszyscy, którzy uzyskają minimum 51 procent poprawnych odpowiedzi zmierzą się w II etapie również w quizie online – tym razem wszyscy w tym samym czasie. Najlepsi staną przed wyzwaniem napisania eseju. Autorzy najlepiej ocenionych będą zaproszeni na ustną obronę prac podczas uroczystego finału w połowie maja.

Katowice wzmacniają edukację zawodową

Powstaje pierwsze Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej. To sposób na wzmocnienie szkolnictwa zawodowego w mieście i odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

Maturzyści zatańczyli poloneza

Olsztyńscy uczniowie odliczają dni do egzaminu dojrzałości. O zbliżającej się maturze przypomnieli na Starym Mieście.

Polonez na Rynku Kościuszki

Już po raz ósmy Rynek Kościuszki w Białymstoku wypełnił się tegorocznymi maturzystami. Wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, jak każe tradycja, zatańczyli poloneza

Uczniowie ślubowali paradnie w Kielcach

Oprawa ślubowania klas pierwszych, jaka towarzyszyła uroczystości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach, sprawiła, że ten dzień na pewno zapadnie w pamięć nie tylko młodzieży, ale i gościom. I choć, jak podkreśla dyrektor placówki, tego typu imprezy zwykle są organizowane z udziałem młodszych uczniów, to klasy mundurowe o kierunku prawo i bezpieczeństwo wewnętrzne, które od trzech lat funkcjonują w tej szkole, dodają takiego kolorytu, że ślubowania pierwszaków stały się tu już tradycją.

Warszawskie licea w czołówce

W pierwszej dziesiątce najlepszych polskich liceów w XVIII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 jest aż pięć warszawskich szkół. Także w kategorii Ranking Maturalny Liceów 2016 warszawskie szkoły zdominowały czołówkę.

LO nr 1 z Rumi dało koncert

W sobotnie popołudnie , 9 tego stycznia w holu Auchan w Rumi uczniowie Jedynki zagrali i zaśpiewali kilka świątecznych kolęd. Takie wydarzenie zdarza się raz do roku i jest świetną promocją tej szkoły. Ta zdolna młodzież zapraszała do liceum w którym prowadzone są klasy min. o profilu matematycznym, humanistycznym, medycznym ,lingwistycznym i sportowym. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem osób robiących zakupy w tym super-markecie. /Zobacz film/

"Święta na świecie" w Muzeum Dialogu Kultur

Gdzie w trakcie świąt spożywany jest indyk?, w jakich krajach prezenty przynosi Dzieciątko Jezus?, gdzie natomiast na drzwiach wiesza się adwentowy wieniec?. „Święta na świecie” - to tytuł warsztatów dzięki którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mogli poznać tradycje świąteczne wielu europejskich krajów.

Znamy finalistów pomorskiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach

W ramach drugiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach niemal 70 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego zmierzyło się z pytaniami na temat mediów i dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Największą liczbę punktów zdobyli Szymon Rać, Igor Skórzybót i Dominika Golombek. Łącznie w okręgowej odsłonie Olimpiady wyłoniono dziesięciu finalistów, którzy będą reprezentować Pomorskie w czasie etapu centralnego w marcu 2016 roku w Warszawie. Uczestnicy będą walczyć o indeksy na studia dziennikarskie w najlepszych polskich uczelniach, a także o staże w redakcjach na terenie całego kraju.

Choinka z ozdobami z Katowic w Pałacu Prezydenckim

Młodzież pod okiem pedagogów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach zaprojektowała i wykonała ozdoby choinkowe, którymi udekorowano drzewko w Pałacu Prezydenckim. Bombki wykonano w dwóch technikach. W pracowni złotniczej powstawały ozdoby wykonywane metodą filigranu oraz z blachy i drutu miedzianego, a w pracowni graficznej bombki dekorowano metodą graficzno-malarską.

Trzech białostoczan z tytułem „Technik Absolwent 2015”

Trzech absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych CKP nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku otrzymało tytuł „Technik Absolwent 2015” w kategoriach: technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych

Zbyszek Godlewski padł

Od wspomnienia tragedii Grudnia 1970 rozpoczęło się wieczorne śpiewania Piosenek Solidarności we Wrocławiu. Wyjaśnienie dlaczego po latach pozostał błędny tytuł Ballada o Janku Wiśniewskim to tylko część wiedzy historycznej i wielu anegdot które zabrzmiały w auli PWT 13 grudnia 2015.

17 „martwych” szkół do likwidacji w Łodzi

Uchwałę ws. zamiaru likwidacji XXXV Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Staszica 1/3 podjęła Rada Miejska. Plany likwidacji XXXV LO sięgają 2012 r. Początkowo proponowano połączenie placówki z XXX LO przy ul. Obornickiej. Wycofano się z nich po przeprowadzonych konsultacjach. Kolejnym pomysłem była likwidacja obu szkół i powołanie w ich miejsce nowej, ale na to nie przystał kurator oświaty. 1 grudnia XXXV LO zostało przeniesione na ul. Limanowskiego 124 a.

Licealiści wymyślili lek na antybiotykoodporność

Na co dzień chodzą do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP, a wolnym czasie ratują świat. A dokładniej pracują w laboratorium udostępnionym przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, gdzie pracują nad lekiem na antybiotykoodporność, która staje się ogromnym problemem współczesnej medycyny. Jak się okazuje naukowcy odkryli nowy gen odporności na antybiotyki, nawet te ostatniej szansy.

Młodzi w mundurach

Mają różne poglądy, pochodzą z różnych domów, słuchają różnej muzyki, ale w jednej kwestii są tego samego zdania - kochają służbę. Chcą służyć Polsce i Poznaniowi. W różnych formacjach: w wojsku, w policji i straży pożarnej. Mowa o uczniach z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Kielce - „Piłsudski” świętuje 25-lecie

Jubileusz 25-lecia świętuje VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Program obchodów, to nie tylko uroczystości oficjalne, ale też okazja to zaprezentowania się utalentowanej młodzieży.

Święto Szkoły w I LO, wspólnie z Politechniką

Umowę o współpracy z najlepszym w Białymstoku i w województwie podlaskim liceum (ranking Perspektyw 2015) podpisała dziś Politechnika Białostocka. I LO im. Adama Mickiewicza otrzymało w tym roku Złotą Tarczę – znak najwyższej jakości w plebiscycie Perspektyw. Obecnie szkoła znajduje się na 42. miejscu w kraju. Jej uczniowie zwyciężają i zdobywają finałowe laury w Polsce i zagranicą w olimpiadach informatycznych, matematycznych, chemicznych, biologicznych oraz wiedzy technicznej. Siłą I LO jest to, iż potrafi przyciągać najzdolniejszych uczniów – mówił dziś podczas Święta Szkoły dyrektor dr Robert Winnicki. Umowa z Politechniką Białostocką pozwoli im jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła – dodawał.

Prosto z serca - akcja w VI LO

VI Liceum im. Juliusza Słowackiego w Kielcach po raz kolejny wykazało się inicjatywą w sprawie społecznie ważnej. Przeprowadzili akcję oddawania krwi pod hasłem - „Prosto z serca”. Oprócz uczniów ze „Słowackiego” w przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach.

Debata oxfordzka „Metropolia szansą dla młodzieży”

We wtorek 24 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się pierwsza debata oxfordzka pod tytułem „Metropolia Silesia szansą dla młodzieży” zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

Uczniowie z Rzeszowa w Ogólnopolskim Konkursie „Rozwój ma wiele twarzy”

Uczniowie rzeszowskich szkół, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Mechanicznych biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie „Rozwój ma wiele twarzy” ogłoszonym przez Komisję Europejską – Przedstawicielstwo w Polsce.

Rządowe stypendia przyznane

Łącznie 160 nazwisk jest na liście rządowych stypendystów. Wśród najlepszych uczniów nie zabrakło olsztynian.

"Gastronomik" przyjazny czytaniu

Nie tylko doskonale gotują, ale też skutecznie promują czytelnictwo. Specjalny certyfikat dostał Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Spod rąk uczniów i nauczycieli "Gastronomika" na co dzień wychodzą najbardziej wymyślne, doskonale prezentujące się i świetnie smakujące potrawy. Umiejętności zdobywają w kraju i za granicą.

Uczeń z Olsztyna walczy dalej

Znane są wyniki szkolnych eliminacji VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. W pierwszym etapie wzięło udział 7 127 uczniów z z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się tylko 8% osób. Wśród nich uczeń z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

70 lat szkoły muzycznej

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II ST. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie jubileusz 70-lecia. Kulminacyjny punkt obchodów przypadł na 13 listopada. W czasie Gali Jubileuszowej w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej spotkali się byli i obecni uczniowie placówki, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły i internatu oraz zaproszeni goście. Wśród nich Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który podkreślał, że chociaż bezpośrednie finansowanie tej instytucji nie leży w gestii samorządu, to stara się na różne sposoby wspierać jej funkcjonowanie.

Łódź - Miasto Talentów

Wprowadzenie od stycznia 2016 r. nowego a skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych projektu „Miasto Talentów" proponuje radna Monika Malinowska-Olszowy. Jest to rozszerzenie formuły realizowanego już projektu „Młodzi w Łodzi", który do tej pory koncentrował się głównie na studentach. Zadaniem nowego projektu jest promowanie, przez konkretne działania, najzdolniejszych uczniów oraz stworzenie im takich możliwości rozwoju, aby swoje plany na przyszłość (studia, praca) wiązali z Łodzią. W jego realizację zaangażuje się nie tylko Miasto, ale też łódzkie uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne.

Para Prezydencka z wizytą w II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie

W poniedziałek 26 października Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką odwiedzili II Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. Wzięli udział w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej hrabiemu Janowi Szembekowi, polskiemu dyplomacie okresu międzywojennego, który był absolwentem tego liceum.

Nowy pomnik na Rynku Głównym na 25 lecie STO

Ponad 1500 absolwentami wykształconymi według indywidualnego modelu edukacyjnego osiągającymi najlepsze wyniki egzaminacyjne i będących liderami w lokalnych społecznościach i organizacjach - może poszczycić się Zespół Szkół Ogólnokształcących STO 64 w Krakowie obchodzący jubileusz ćwierćwiecza. W sobotę na Rynku Głównym w Krakowie odbyło się święto STO. W spotkaniu wzięła udział Zastępca Prezydenta Krakowa Katarzyna Cięciak.

70-lecie Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

15 tysięcy, to liczba absolwentów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia

Uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystości upamiętniające postać rotmistrza Witolda Pileckiego odbyły się dziś w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach.

Polak i Litwin - młodzi obywatele

Spotkanie w ramach projektu „Polak i Litwin - młodzi obywatele” odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach. Szkoła realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Polsko-Litewskim Funduszem Wymiany Młodzieży.

Języki obce w grze miejskiej w Kielcach

Podczas spotkania w Muzeum Dialogu Kultur podsumowano III Grę Miejską „Europejski Dzień Języków”, którą pod koniec września zorganizowały Zespół Szkół Informatycznych i Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Mechanicy motocyklowi poszukiwani

Nowo utworzona klasa mechaniki motocyklowej podczas rekrutacji cieszyła się dużym powodzeniem. Dziś jej uczniowie podzielili się pierwszymi wrażeniami z nauki.

Uczczą pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystości upamiętniające postać rotmistrza Witolda Pileckiego odbędą się w najbliższy piątek, 9 października br. o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach.

Poznań przyciąga!

Poznań po raz kolejny zaprasza ambitnych i zdolnych maturzystów do zapoznania się z ofertą edukacyjną, zawodową oraz rozrywkową miasta. Spotkania w szkołach z przedstawicielami świata biznesu, kultury i nauki, strona internetowa oraz spoty promocyjne mają przekonać młodych ludzi do podjęcia studiów w Poznaniu. Działania realizowane są w ramach Programu "Akademicki i naukowy Poznań".

"Jan Budowniczy" z honorowym obywatelstwem

Tytułowy przydomek przylgnął do niego nieprzypadkowo. Jan Kochanowicz, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, odebrał akt nadania zaszczytnego tytułu. Pedagog, nauczyciel, działacz sportowy, społecznik, wreszcie 27. Honorowy Obywatel Olsztyna. Decyzję o docenieniu zasług i wkładu Jana Kochanowicza w rozwój naszego miasta radni podjęli podczas sierpniowej sesji. W środę (30.09) uroczyście wręczono akt nadania tytułu.

TORUŃSKA SAMOCHODÓWKA ŚWIĘTOWAŁA

26 września 2015 r. swoje 60-lecie istnienia obchodziła toruńska "Samochodówka". Jubileusz uczciła msza św. w kościele o.o. redemptorystów oraz uroczystość w siedzibie Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej 25 b. Miasto reprezentowali na obchodach prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radny Jacek Kowalski. W urodzinowym upominku szkoła otrzymała od miasta laptop i profesjonalny mikrofon do szkolnego radiowęzła oraz pamiątkową grafikę. Warto dodać, że absolwentem tej szkoły jest zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

25 lat na "Rondzie" w Gorzowie

Słynne gorzowskie "Rondo" czyli IV Liceum Ogólnokształcące obchodziło 25 września Jubileusz 25-lecia. Z tej okazji władze szkoły przygotowały program ramowy uroczystości. O godz. 9.30 odbył się bieg roczników przez Park Róż. "To takie genialne nawiązanie do lekcji wuefu, podczas których obowiązkowym zaliczeniem były 2 okrążenia wokół stawku" - wspomina Marcin - jeden z dawnych absolwentów. "Czas przypomnieć sobie te niezapomniane chwile"

Dzień z Erasmusem Plus w Urzędzie Miasta Poznania

Targi Dobrych Praktyk połączone z prezentacją dorobku szkół w realizacji projektów dofinansowanych z programów Erasmus Plus i Comenius - nauczyciele poznańskich placówek oświatowych wzięli udział w Dniu Otwartym z Programem Erasmus Plus

Gdański Salon Maturzystów na Uniwersytecie Gdańskim Wszystko o maturze 2016

Spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku na temat matury w 2016 roku, informacje o ofercie pomorskich uczelni wyższych, stoiska targowe, prezentacje, porady w punkcie konsultacyjnym gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych – to oferta dziewiątej edycji Salonu Maturzystów, którego gospodarzem jest Uniwersytet Gdański. Organizatorem Salonu Maturzystów, który w tym roku odbywa się w 16 ośrodkach akademickich w Polsce, jest Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” we współpracy z regionalnymi konferencjami rektorów i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi.

Razem z Niemcami i Węgrami zmierzą się z historią

Przez najbliższy tydzień grupa uczniów V Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy będzie uczestniczyć w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Sound in the silence”. Uczniowie wyjeżdżają w sobotę do Gdańska.

W TORUNIU ZABRZMIAŁ PIERWSZY DZWONEK

Blisko 29 tysięcy toruńskich uczniów rozpoczęło 1 września rok szkolny 2015/2016. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół nr 24. Miasto reprezentowali na uroczystości zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska.

Witaj szkoło! w Krakowie

Wakacje minęły w mgnieniu oka, i już dziś ponad 75 tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło nowy rok szkolny. Oficjalna uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Chemicznych przy ul. Krupniczej w Krakowie. W skład zespołu wchodzi Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 oraz XXVI LO. W uroczystości wzięli udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu Katarzyna Cięciak.

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016 w Szczecinie

Wakacje dobiegły końca. W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2015/2016. W uroczystości, udział wzięli m.in.: przedstawiciele władz miasta, pracownicy szczecińskich placówek oświatowych, uczniowie oraz rodzice. Wśród zaproszonych gości znalazł się również prezydent Szczecina – Piotr Krzystek.

Przyjechali dzięki programowi Erasmus

W piątek (21/08) zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz spotkała się z uczestnikami wymiany młodzieży zatytułowanej „Sojusz z możliwościami”. Projekt organizowany jest w ramach programu Erasmus +.

Najlepsi mechanicy z wizytą u prezydenta Wiśniewskiego

Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, pogratulował dziś sukcesu Hubertowi Echausowi i Wojciechowi Baraniakowi, zwycięzcom konkursu Euromechanic Junior 2015 w austriackim Eggenburgu. Słowa uznania usłyszał też Przemysław Polowczyk, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Samochodowych w Poznaniu, którego uczniami są obaj zwycięzcy.

Zakończenie roku szkolnego w „Sobieskim”

26 czerwca to bardzo dobry dzień dla wszystkich uczniów – rozpoczynają się wakacje, które potrwają do końca sierpnia. W uroczystej akademii z tej okazji, która odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Krakowie wzięli udział: w imieniu Prezydenta Krakowa – Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu oraz prezydent – elekt Andrzej Duda wraz z małżonką.

Uczniowie z Kielc pierwszej pomocy udzielają po mistrzowsku

Tytuł Mistrza Polski wywalczyła na XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Lublinie drużyna sanitarna z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Dziecięce talenty w krakowskim magistracie

W czwartek (11 czerwca) w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się gala podsumowująca III edycję projektu Mecenas Dziecięcych Talentów, którym w roku szkolnym 2014/2015 zostało objętych 21 dzieci uczęszczających do szkół obrzeżnych znajdujących się na terenie Gminy Miejskiej Kraków

Bierzemy sprawy w swoje ręce, czyli Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

8 i 9 czerwca (poniedziałek i wtorek) w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata" przy ulicy Tynieckiej 39 w Krakowie odbywa się gala finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Przedstawiciele szkół prezentują zrealizowane przez siebie projekty, a ich oceną zajmie się profesjonalne jury.

Biegam z Szóstką po zdrowie w Gorzowie - relacja

W piątek, 5 czerwca, w Zespole Szkół nr 6 przy ulicy Gwiaździstej odbył się I Słoneczny Bieg Uliczny „Biegam z Szóstką po zdrowie” – impreza prozdrowotna, organizowana w ramach Programu Promocji Zdrowia. Udział w biegu wzięło 300 zawodników i zawodniczek. Organizatorem wydarzenia byli Uczniowie, Rada Rodziców i Grono Pedagogiczne Szkoły. Do udziału w biegu zaproszono wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Bieg przeprowadzony został na terenie osiedla Słonecznego ulicami: Gwiaździsta – Olimpijska – Słoneczna – Gwiaździsta. Start i meta biegu były na boisku szkolnym Zespołu Szkół nr 6.

Zlot Zielonych Patroli w Kielcach

"Zlot Zielonych Patroli" odbył się 29 maja na terenie Stadionu Leśnego w Kielcach. Impreza tradycyjnie składała się z dwóch części programowych: rajdu pieszego i zlotu. Na Stadion uczestnicy przeszli dwiema trasami: z tarasu widokowego przy Klasztorze Pallotynów na Wzgórzu Karczówka oraz z Parku Miejskiego. Na miejscu Zlotu na wszystkich czekały różne stanowiska edukacyjne i zadania do rozwiązania. Atrakcjami były m.in. pokazy ratownictwa drogowego oraz jazdy konnej i wspinaczki. Organizatorem tego wydarzenia był Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Kielce - Miasto i Wydział Środowiska Urzędu Miasta Kielce./FOTOGALERIA/

Krakowska szkoła nagrodzona!

Decyzją Komisji Nagród SAPERE AUSO – Zespół Szkół Gastronomicznych Nr 2 im. Prof. Odona Bujwida w Krakowie został laureatem Nagrody Jakości Nauczania w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

W Gorzowie rozwijają kształcenie zawodowe

Stypendium dla najlepszego ucznia w zawodzie technik mechanik to kolejny etap współpracy Zespołu Szkół Mechanicznych z firmą AUDIT - Doradztwo Personalne oraz rozwoju kształcenia zawodowego w Gorzowie. Pilotażowy program, w ramach którego firma AUDIT objęła patronatem pierwszą klasę o profilu technik mechanik, rozpoczął się we wrześniu 2014 roku. Do klasy uczęszcza 24 uczniów. - Do współpracy dołączyła teraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która w ramach tego patronatu ufundowała stypendium dla najlepszego ucznia tej klasy - mówi Piotr Kruk, p.o. dyrektora ZSM.

Miesiąc temu rozpoczęliśmy kampanię „Ucz się w Łodzi"

Podczas projektu „Ucz się w Łodzi" wiceprezydent odwiedził 6 zespołów szkół oraz jedną zawodową szkołę specjalną. Zorganizowano kilka debat, piknik na ulicy Piotrkowskiej oraz festiwal szkół w jednym z łódzkich centrów handlowych. Kampania „Ucz się w Łodzi" została dostrzeżona przez mieszkańców i pomogła wypromować łódzkie szkoły, dodatkowo poprawiając ich wizerunek.

Poznań zaprasza na dzień zawodowców w Arenie 24.04

24 kwietnia w poznańskiej Arenie odbędą się targi szkół zawodowych. Swoją ofertę prezentować będzie 26 placówek z Poznania i powiatu. - Chcemy pokazać gimnazjalistom, że praca w określonym fachu może być ciekawa i że warto kształcić się właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Młodzi i genialni uczniowie Gzowskiego z wizytą u Prezydenta

21 kwietnia uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu, którzy święcą triumfy podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej oraz zgłaszają kolejne patenty m. in. w technologiach OZE gościli u Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego.

Dzień otwarty w IV Liceum Ogólnokształcącym

O tym, że warto się tu kształcić, przekonywali gimnazjalistów uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Dzień otwartej szkoły ściągnął tłumy. Uczniowie prezentowali różne doświadczenia i pokazy - nie tylko naukowe.

HYUNDAI DLA SAMOCHODÓWKI w TORUNIU

Zespół Szkół Samochodowych od kilku lat współpracuje z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości i realizuje program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa”. W związku z tym szkoła wzięła udział w programie Skills for the Future w partnerstwie z firmą Hyundai Motors Poland. W międzynarodowym konkursie - jednym z elementów programu - główną nagrodą był samochód marki Hyundai, przeznaczony do celów dydaktycznych. Nagroda trafiła do toruńskiej szkoły.

Spotkanie prezydenta Kielc z licealistami

Kolejne z cyklu otwartych spotkań prezydenta Kielc z licealistami odbyło się w Domu Środowisk Twórczych. Tym razem obowiązki organizatorów przyjęli na siebie uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Zespołu Szkół Elektrycznych. Pytali o różne sprawy - i te całkiem poważne, jak inwestycje czy rozwój szkolnictwa zawodowego, jak również o życie prywatne Wojciecha Lubawskiego, między innymi o wspomnienia z dzieciństwa.

Kariera w Łodzi ? Może w modzie?

Od kilku dni trwa kampania „Ucz się w Łodzi!", która promuje nasze szkoły ponadgimnazjalne. Druga konferencja propagująca inicjatywę zorganizowana została w Zespole Szkół Przemysłu Mody przy ul. Naruszewicza 15. Wiceprezydent Tomasz Trela wraz z dyrektor Haliną Włodarczyk zachęcali młodych łodzian do aplikowania o przyjęcie do tej placówki.

,,Hiszpania nie tylko od kuchni” - projekt pod takim tytułem zakończył się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Podczas konferencji podsumowującej jego realizację młodzież zaprezentowała całą ścieżkę edukacyjną, jaką przeprowadziła uczestnicząc w projekcie i jej rezultaty. Ostatnim etapem projektu była praktyka zawodowa, którą uczestnicy projektu odbyli na przełomie lutego i marca w najlepszych restauracjach w San Sebastian, gdzie zgłębili tajniki kuchni hiszpańskiej pod okiem tamtejszych restauratorów oraz zapoznali się z produkcją regionalnych produktów.

Ucz się w Łodzi! Kampania promocyjna.

Wydział Edukacji UMŁ rozpoczął kampanię „Ucz się w Łodzi", promującą łódzkie szkoły ponadgimnazjalne. Inicjatywa prowadzona będzie przez cały kwiecień, czyli miesiąc rekrutacji do liceów i techników. - Chcemy wyjść poza obszar naszego miasta. Warto się naszymi szkołami ponadgimnazjalnymi pochwalić poza granicami Łodzi. Będziemy pokazywać naszą bardzo bogatą ofertę, chwalić się osiągnięciami placówek, by zachęcić przyszłych absolwentów gimnazjów do aplikowania o przyjęcie - zapewniał wiceprezydent Tomasz Trela. Zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMŁ Dorota Gryta poinformowała, że każdego roku do łódzkich placówek dostaje się ok. tysiąca uczniów z innych miast.

Promocja kształcenia zawodowego i zwiększenie zainteresowania absolwentów gimnazjów szkolnictwem zawodowym w Lublinie

Podczas spotkania, które odbyło się 23 marca w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie, przedstawione zostały koncepcje i kierunki rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Powołany został zespół zadaniowy do spraw szkolnictwa zawodowego w Lublinie, który zajmie się rozwijaniem oferty dydaktycznej, a w szczególności modernizacją szkolnictwa zawodowego zgodnie z wyzwaniami współczesnego rynku pracy.

Cyfrowy Zajączek 2015 - projekty informatyczne w warszawskich szkołach

W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń odbyła się konferencja poświęcona nowym projektom z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych wprowadzanym w warszawskich szkołach.

Straż miejska w Gdańsku : pierwsza klasa!

Powstanie pierwsza w Polsce mundurowa klasa o profilu straży miejskiej! Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska oraz Straży Miejskiej w Gdańsku. Naukę w nowej klasie uczniowie powinni zacząć już od września.

"Geniusze"z Erasmus Plus u prezydenta Kielc

Uczestnicy projektu edukacyjnego pod nazwą "Geniusze", realizowanego w ramach unijnego programu Erasmus Plus, spotkali się 23 marca z prezydentem Kielc. Projekt napisała grupa nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, wspólnie z nauczycielami z Francji. W przedsięwzięciu, za pośrednictwem platformy internetowej, uczestniczy także młodzież z Litwy. W ramach zajęć projektowych do Kielc przyjechała grupa uczniów z Francji wraz z opiekunami. Dziś podczas spotkania w ratuszu przedstawione zostały założenia projektu.

W IV LO w Gdańsku powstanie klasa o profilu penitencjarnym

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku pułkownik Radosław Chmielewski – dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku i Elżbieta Januszewska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, podpisali porozumienie o współpracy. Przedmiotem porozumienia jest powstanie i funkcjonowanie klasy mundurowej o profilu „Służba penitencjarna” w IV LO w Gdańsku.

Gdańska szkoła podpisała porozumienie z Grupą Lotos

Dziś w południe, w ramach inauguracji „Tygodnia Zawodowca”, nastąpiło podpisanie porozumienia między Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku a Grupą Lotos. Dzięki niemu, szkoła przygotuje wykwalifikowaną kadrę dla jednego z największych pracodawców Pomorza.

Język polski nie jest im obcy. Finał Świętokrzyskiego Turnieju Językowego

Zakończył się III Świętokrzyski Turniej Językowy. W przedsięwzięciu, organizowanym przez V Liceum Ogólnokształcące im. ks. P. Ściegiennego oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach wzięli udział uczniowie z 10 gimnazjów oraz 11 szkół ponadgimnazjalnych Kielc i powiatu kieleckiego. Ci, którzy dotarli do finału, byli po prostu znakomici. Dlatego też wszyscy otrzymali dyplomy podczas uroczystości zorganizowanej w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Nagrody edukacyjne zostały rozdane!

Najwybitniejsi uczniowie krakowskich liceów i innych szkół ponadgimnazjalnych zgromadzili się we wtorek (10 marca) w Sali Obrad Rady Miasta, aby z rąk Zastępcy Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu Katarzyny Cięciak odebrać nagrody za szczególne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach przedmiotowych w roku szkolnym 2013 / 2014.

Drzwi otwarte do zawodu w Łodzi

Rozpoczęły się „Dni Otwarte 2015" w Zespole Szkól Zawodowych Specjalnych nr 2 przy al. I Dywizji 16/18. Przez 4 dni w placówce odbędzie się szereg wydarzeń, które mają pomóc w promocji szkoły. Uczniowie trzecich klas gimnazjów specjalnych i integracyjnych, którzy odwiedzą szkołę, będą mogli wziąć udział w przygotowanych zajęciach praktycznych. - Chodzi o to, by młodzi ludzie zapoznali się z metodami nauczania i mogli w ten sposób sprawdzić, jakiego zawodu chcą się nauczyć - mówił wiceprezydent Tomasz Trela.

Gdyńskie szkolnictwo zawodowe nagrodzone przez Ministerstwo Gospodarki

Gdyński samorząd został nagrodzony przez Ministerstwo Gospodarki za budowanie sieci szkół zawodowych. Wyróżnienie przyznano podczas odbywającej się 5 marca w Gdańsku konferencji „Stawiamy na szkolnictwo zawodowe". W trakcie spotkania, oprócz samorządów, wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik uhonorowała statuetkami i dyplomami ministerstwa także uczniów, szkoły i przedsiębiorców promujących dobre praktyki w rozwoju szkolnictwa zawodowego w swoich regionach.

Masz zawód, masz pracę - „Tydzień Zawodowca” w Gdańsku

Wpisując się w ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rok Szkoły Zawodowców gdańskie szkoły zawodowe organizują w marcu „Tydzień Zawodowca”. Odbędzie się on w dniach 16-21 marca. To niebywała okazja, by przyjrzeć się jak funkcjonują szkoły zawodowe, w jakich profesjach kształcą uczniów, jacy pracodawcy współpracują z gdańskimi zawodowcami, jak wygląda możliwość znalezienia pracy w konkretnym zawodzie. W roku szkolnym 2015/2016 szkoły zawodowe zaoferują ponad 1000 miejsc dla nowych uczniów!

Świetne warunki do nauki i rozwoju w szkole z tradycjami

Zespół Szkół Specjalnych przy ul. Białobrzeskiej 44 zyskał nowe oblicze. Wszystko za sprawą modernizacji budynku i nowego specjalistycznego sprzętu. W piątek, 6 marca w szkole spotkali się nie tylko rodzice, uczniowie, pedagodzy, ale również absolwentki szkoły z okresu międzywojnia. Okazją do obejrzenia szkoły po gruntownej modernizacji był koncert uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych nr 1.

Dni Otwarte w krakowskich szkołach technicznych i zawodowych

Trwa promocja krakowskiego szkolnictwa technicznego i zawodowego w ramach kampanii „Po pierwsze zawód". Na Portalu Edukacyjnym Urzędu Miasta dostępny jest harmonogram Dni Otwartych organizowanych przez krakowskie szkoły techniczne i zawodowe. Celem wydarzenia jest ułatwienie gimnazjalistom wyboru przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej.

„Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej” – konkurs organizowany w ramach „Tygodnia zawodowca”

W związku z organizowanym w dniach 16.03-21.03.2015 roku „Tygodniem zawodowca” Prezydent Miasta Gdańska ogłasza konkurs „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej”. Konkurs organizowany jest w okresie od 1 marca 2015 r. do 18 marca 2015 r. - Celem konkursu jest promowanie kształcenia zawodowego, wzmocnienie współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi oraz ukierunkowanie kształcenia zawodowego na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne, a także działanie na rzecz spójności kompetencji absolwentów z oczekiwaniami pracodawców - podkreśla Piotr Kowalczuk Z-ca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej,

Sukces uczennic z olsztyńskiego Gastronomika

Dwie uczennice olsztyńskiego Gastronomika zajęły trzecie miejsce w V Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych. Gratulujemy! W pierwszym etapie Mistrzostw Polski, spośród 59 zespołów, z całej Polski wybrano szczęśliwą dwunastkę, między innymi Annę Zielnik oraz Martynę Pawlak, uczennice klasy drugiej w zawodzie cukiernik Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 5 w Zespole Szkół Gastronomiczno - Spożywczych w Olsztynie. W finale nasz zespół zajął trzecie miejsce, otrzymując brązowe medale Mistrzostw.

XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015

Od czwartku do soboty, 26-28 lutego, w godz. 9.00 - 16.00 zapraszamy stołecznych uczniów na XXIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny Perspektywy 2015, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu trzech dni 110 stołecznych liceów i techników zaprezentuje swoją ofertę. Dodatkowo, w piątek, 27 lutego, w tym samym miejscu, startuje Salon Szkół Wyższych i Policealnych oraz Salon Uczelni Zagranicznych Study Abroad. Współorganizatorem Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2015 jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Losy absolwentów szkół średnich w Łodzi

Konferencja podsumowująca wyniki badania dotyczącego losów absolwentów szkół zawodowych odbyła się na Dużej Sali Obrad. W projekcie wzięło udział siedem łódzkich placówek ponadgimnazjalnych. O szczegółach przeprowadzonej analizy poinformowali Janusz Moos dyrektor ŁCDNiKP oraz Elżbieta Ciepucha, szefowa Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji. - Chodzi o sprzężenie zwrotne na linii szkoła - rynek pracy. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, co zmienić w systemie szkolenia zawodowego, żeby przygotować pracownika do pracy na konkretnym stanowisku - mówił Janusz Moos podczas briefingu zorganizowanego przed konferencją.

Młodzi piłkarze rywalizowali w Kielcach

Przez dwa dni młodzi piłkarze z całej Polski zmagali się w turnieju piłki halowej, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach. Jubileuszowy X Memoriał Henryka Sękowskiego w tym roku zgromadził 12 drużyn piłkarskich, które w fazie eliminacyjnej zostały podzielone na dwie grupy. Rozgrywki odbywały się w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

17 lat wspólnych doświadczeń olsztyńskiego liceum

III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Oken-Gymnasium w Offenburgu w tym roku obchodzą 17 rocznicę polsko-niemieckiej współpracy. Inicjatywa wymiany młodzieży rozpoczęła się w 1998 roku, dzięki zaangażowaniu ówczesnych dyrektorów szkół: Witolda Karpińskiego i Manfreda Koppa oraz ogromnemu zaangażowaniu Georga Dietricha.

Hala sportowa dla uczniów w Elblągu

Zakończyła się realizacja inwestycji pn. „Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2” - etap II. Zakres przedsięwzięcia obejmował między innymi budowę lekkiej hali łukowej z przekryciem namiotowym, zaplecza technicznego, szatniowo-sanitarnego, węzła co oraz wykonanie niezbędnych instalacji. Koszt budowy hali wyniósł 1 053 437 zł. Zadanie było drugim etapem inwestycji. W ubiegłym roku przebudowane zostało asfaltowe boisko na boisko o nawierzchni z poliuretanu do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i tenisa oraz wykonano fundamenty pod jego zadaszenie

Nabór uczniów zdolnych na dodatkowe zajęcia na uczelniach w Bydgoszczy

W ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy" realizowane będą zajęcia (wykłady, warsztaty, laboratoria) na uczelniach wyższych. Do 27 lutego uczniowie mogą składać chęć udziału w zajęciach.

Stażyści otrzymują pracę w MPK w Łodzi

W związku z zakończeniem staży, w ramach umów z objętego patronatem MPK-Łódź Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi, pierwszych 5 z 12 absolwentów otrzymało umowy o pracę na czas określony - 6 miesięcy. Kolejni podpiszą umowy w lutym i marcu, wraz z zakończeniem przez nich staży. Zatrudnienie stażystów na umowy o pracę i przyjęcie ich do MPK-Łódź odbyło się we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego (ŁCDNiKP) oraz Powiatowym Urzędem Pracy.

Nagrodzono najlepsze bydgoskie szkoły

Prezydent Rafał Bruski spotkał się z przedstawicielami szkół, które zajęły wysoką lokatę w XVII Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2015. W dzisiejszym (5 lutego) spotkaniu uczestniczyli m.in. Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UMB, Radni Rady Miasta Bydgoszczy, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA

Prawie 40 szkół z 5 miast przystąpiło już do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa uruchamianej przy WSPiA. Akademia ma na celu edukacja, podnoszenie świadomości prawnej oraz w zakresie bezpieczeństwa i rozwijanie zainteresowań tą tematyką. Akademia utworzona została we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszonych zostało ponad 80 szkół ponadgimnazjalnych z 8 miast województwa podkarpackiego.

Szkolnictwo zawodowe – dobry wybór!

O aktualnym stanie szkolnictwa zawodowego i planach bydgoskich szkół rozmawiano podczas poniedziałkowego (2.02) spotkania w bydgoskim ratuszu. W spotkaniu z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego uczestniczyli przedstawiciele środowisk zrzeszających pracodawców, Powiatowego Urzędu Pracy, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz szkół kształcenia zawodowego. To kolejne z tego typu spotkań, których celem jest zaprezentowanie bieżącej problematyki szkolnictwa zawodowego i dostosowanie oferty szkół do potrzeb rynku pracy.

Na 100 dni przed maturą - polonez odtańczony

Już po raz siódmy, w centrum Białegostoku, przed Archiwum Państwowym uczniowie białostockich szkół średnich wspólnie z prezydentem Białegostoku i pracownikami białostockich jednostek edukacyjnych odtańczyli poloneza

Szkoły w Elblągu do reorganizacji?

Prezydent Miasta przedłoży Radzie Miejskiej na sesję w dniu 19 lutego 2015r. projekty dwóch uchwał dot. zmian w organizacji elbląskich szkół.

Profesjonalizm w szkolnictwie zawodowym w Gorzowie

Prezentacja sprzętu dydaktycznego w branży mechanicznej, mechatronicznej i elektronicznej, połączona z dyskusją na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego w naszym regionie – tak 20 stycznia br. wyglądała zorganizowana w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Pomorskiej konferencja „Dobry zawód otwiera wiele drzwi – Fachowcy to rozwój gospodarczy”.

II LO najlepsze w Lubuskiem

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie zostało najlepszą szkołą w województwie lubuskim w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych miesięcznika Perspektywy, który ukazał się 14 stycznia. Krajowym zwycięzcą zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, zaś Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu - najlepszym technikum.

Warszawskie licea w czołówce najlepszych szkół w Polsce

XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie jest najlepszym liceum ogólnokształcącym – tak wynika z rankingu polskich szkół ponadgimnazjalnych Perspektywy 2015.

Licealiści zorganizowali grę miejską w Rzeszowie

15 stycznia 2015 r. młodzież II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie zorganizowała „Rzeszowską Grę Miejską” w ramach projektu „Młodzież (dla) Miasta” Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Celem gry było zaangażowanie młodych mieszkańców Rzeszowa w życie kulturalne miasta. Impreza odbyła się w pięciu instytucjach kultury znanych z ciekawej oferty kulturalnej.

Jedenasty polonez na ul. Piotrkowskiej

Łódzcy maturzyści po raz 11. zatańczyli tradycyjnego poloneza na ulicy Piotrkowskiej. Bawiącą się młodzież można było oglądać w okolicach pasażu Schillera.

Kieleckie Liceum im. Świętej Jadwigi Królowej piątą szkołą w kraju

Liceum im. Świętej Jadwigi Królowej z Kielc zajęło piąte miejsce w ogólnopolskim XVII Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowanym przez miesięcznik Perspektywy. Szkoła o 6 miejsc poprawiła swoją ubiegłoroczną lokatę. Kolejna szkoła - II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego z Kielc sklasyfikowana została na 114 miejscu. W ubiegłym roku placówka była na 133 miejscu. Kryteria rankingu oparte są na wynikach szkół na egzaminie maturalnym (z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych), sukcesach w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników, także egzaminu zawodowego.

„Nieznane Zabytki Opola” oczami młodych odkrywców

15 stycznia w opolskim Ratuszu wręczono nagrody za najlepsze prace w ramach konkursu „Nieznane zabytki Opola”. Uczestnicy konkursu – uczniowie opolskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – poszukiwali na terenie Opola nieznanych bądź mało znanych zabytków, które później przedstawiali w formie zdjęć, szkiców lub rysunków. Tworzyli również piękne opisy dotyczące położenia, walorów turystycznych i historii związanych z odkrytymi obiektami. Najlepsi odebrali dziś nagrody z rąk Prezydenta Miasta Opola, Przewodniczącego Rady Miasta i Dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego.

II Etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie za nami

Co to jest zasada ius sanguinis, co to są Essentialia negotii oraz w ciągu ilu dni można wnieść skargę na decyzję administracyjną to tylko przykłady pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W środę 14 stycznia 2015 r. 670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło do testu, który wyłoni 30 najlepszych z nich.

Krakowskie szkoły wśród najlepszych w kraju

Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła coroczny Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. W ich czołówce znalazły się szkoły z Krakowa: Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego.

Zajęcia w nowej szkole muzycznej we Wrocławiu już po feriach

Przeprowadzka do nowego budynku przy ulicy Piłsudskiego trwa, choć na dobre ruszy 19 stycznia, z początkiem ferii. W drugim tygodniu zimowych wakacji będzie czas na urządzenie się. Na miejscu są już nowe meble, przywiezione zostaną jeszcze instrumenty, pulpity, pomoce dydaktyczne. Inauguracja semestru 2 lutego, a dzień otwarty dla rodziców 7 lutego.

W środę w całej Polsce odbędzie się II Etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie

670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z 16 województw w Polsce przystąpi do II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W najbliższą środę 14 stycznia napiszą test składający się z 50 pytań jednokrotnego wyboru oraz 6 pytań problemowych do opisania. Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie organizowana jest już po raz szósty przez WSPiA Rzeszów-Przemyśl i Podkarpackiego Kuratora Oświaty pod patronatem Ministra Sprawiedliwości. Olimpiada jest dofinansowywana przez Ministra Edukacji Narodowej, jako olimpiada interdyscyplinarna.

Zostań Kreatywnym Pedagogiem – nabór chętnych do prac w grupach problemowych i przedmiotowych

Zainicjowany w ubiegłym roku przez Miasto Gdańsk projekt Kreatywna Pedagogika nabiera rozpędu. Po zakończeniu szkolenia liderów programu, przyszedł czas na pracę nauczycieli w poszczególnych grupach samodoskonalenia. Trwa nabór chętnych do zmiany podejścia w nauczaniu, bo zdaniem „Kreatywnych pedagogów” nauczać należy mądrze, twórczo, inaczej – czyli z wykorzystaniem zdobyczy techniki i nowych, bardziej przyjaznych relacjach nauczyciel-uczeń.

Gorzów - Młodzi przeciw przemocy

Internat Zespołu Szkół Budowlanych w Gorzowie zakwalifikował się do projektu ,,Nienawiść. Jestem przeciw”, którego realizatorem jest warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Europejskie Centrum Wergelanda. Bierze w nim udział 26 szkół z Polski i cztery z Norwegii.

Gorzowianin super technikiem

Absolwent Zespołu Szkół Elektrycznych Tomasz Kulczycki został SUPER TECHNIKIEM ABSOLWENTEM 2014 r. i zajął I miejsce w Konkursie o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP w zawodzie technik mechatronik.

Bydgoszcz - w VI LO trwają Dni Szkoły

W ramach dwudniowych obchodów Dni Szkoły w środę, 3 grudnia, w VI LO w Bydgoszczy odbył się Dzień Nauki. W czwartek zaplanowano Cecyliadę – Kabaret w dwóch odsłonach. W ramach corocznych obchodów Dni Szkoły odbyła się I konferencja naukowa „Rozwiń skrzydła wiedzy”.

Rzeszowski EKONOMIK w koszyckim ratuszu

20 listopada 2014 roku w Koszyckim Ratuszu odbyło się spotkanie Burmistrza miasta - Richarda Rašiego z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie oraz Obchodnej Akademii – partnerskiej szkoły z Koszyc. W spotkaniu uczestniczyli: Grażyna Sabik - dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i Peter Ivan – dyrektor Obchodnej Akademii w Koszycach.

5 nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego

Pięć wyremontowanych i w pełni wyposażonych pracowni zyskało Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Sobieskiego 90 w Gdańsku. Będzie się w nich uczyć ponad 800 uczniów. Na stworzenie pracowni: instalacji gazowych, poligrafii cyfrowej, drukarsko-introligatorskiej, spawalnictwa oraz silników samochodowych i montażu miasto Gdańsk wydało ponad 1,3 mln zł.

Uroczyste ślubowanie klas wojskowych w Elblągu

20 listopada 2014 r. blisko 60 uczniów z klas wojskowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych złożyło uroczyste ślubowanie. W tym ważnym wydarzeniu udział wziął prezydent Elbląga Jerzy Wilk, przedstawicie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która współpracuje ze szkołą oraz rodzice uczniów.

Uczeń IV LO w Toruniu mistrzem w pływaniu

19 listopada w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Województwa Szkół Ponadgimnazjalnych w Pływaniu.

Prezydent Elbląga spotkał się z młodzieżą z Leer i Berlina

21 listopada, w sali sesyjnej odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Jerzego Wilka z młodzieżą Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, Flatow Oberschule z Berlina oraz z Taletta-Gross-Gymnasium z Leer.

Najlepsza lekcja historii

Zainspirowani literaturą II wojny światowej, a w szczególności historiami z obozów koncentracyjnych, uczniowie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego postanowili zorganizować grupę, która chciałaby odwiedzić najważniejszy niemiecki obóz na ziemiach polskich. I tym sposobem 14 listopada młodzież zwiedziła jedno z najważniejszych miejsc pamięci II wojny światowej, obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.

Jubileusz 65-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wziął udział w jubileuszu 65–lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

Nowe pracownie w CKZ w Gorzowie

Dwie nowe pracownie - obrabiarek skrawających konwencjonalnych oraz materiałoznawstwa i pomiarów warsztatowych zostały otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego. W ramach projektu Modernizacja i Wyposażenie Pracowni Kształcenia Praktycznego w CKZ, współfinansowanego z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, otwarto już pracownie spawania oraz automatyki i sterowania.

109 klas patronackich ze szkół ponadgimnazjalnych rozpoczęło współpracę z WSIiZ

109 klas z 51 szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia otrzymało status „klasy patronackiej WSIiZ”. Dyrektorzy placówek podpisali z uczelnią umowy o współpracy. Uczniowie zyskają szersze możliwości rozwoju i nauki, m.in. w nowoczesnych laboratoriach WSIiZ.

„Dzień marchewki” w Toruniu

Trwa toruńska kampania „Październik Zdrowiu – Tak, Uzależnieniom – Nie”. W ramach przedsięwzięcia młodzież Zespołu Szkół Technicznych zorganizowała „Dzień marchewki”.

Edukacja biznesowa w poznańskich szkołach

Od 20 do 24 października odbędzie się trzecia edycja projektu Tydzień SSC/BPO, który realizowany jest przez poznańskie centra usług nowoczesnych oraz szkoły ponadgimnazjalne. Projekt składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiciele firm przeprowadzą warsztaty w szkołach, w trakcie których uczniowie dowiedzą się m.in. czym jest sektor usług nowoczesnych oraz jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować. W drugiej uczniowie odwiedzą firmy, by przekonać się jak wygląda praca w centrach.

Uczniowie w Poznaniu na start! Rusza biznesowa gra miejska

Już w najbliższą sobotę 11 października uczniowie 2 i 3 klas szkół ponadgimnazjalnych będą mogli połączyć rywalizację z nauką. Wszystko za sprawą gry miejskiej, której uczestnicy poznają realia świata przedsiębiorców. Innowacyjna formuła przedsięwzięcia pozwoli graczom w aktywny i pełen wrażeń sposób zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne przy zakładaniu i prowadzeniu firmy. W trakcie zabawy uczniowie poznają także tajniki start-upów internetowych i dowiedzą się jak aktywnie z nich korzystać. Organizatorem gry jest Fundacja Ekoton przy udziale Urzędu Miasta Poznania.

Absolwenci IX LO we Wrocławiu dziś świętują

Radość ze spotkania po latach i ukradkiem ocierane łzy (zwłaszcza przez grono pedagogiczne). Świętowanie 60-lecia IX Liceum we Wrocławiu dyrektorzy, nauczyciele i absolwenci rozpoczęli w sobotę przed południem.

W sobotę zjazd absolwentów IX LO we Wrocławiu

Obejrzą film, który nakręciła jedna z absolwentek. Spotkają Marka Krajewskiego - autora popularnych kryminałów retro, zobaczą etiudę z tekstów Juliusza Słowackiego w kilku językach, a przede wszystkich będą wspominać i wspominać stare szkolne dzieje. Okazją jest 60 - lecie istnienia tej popularnej szkoły, które przypada w tym roku, a także 15 - lecie stowarzyszenia absolwentów i sympatyków IX LO. Dziewiątkę w ciągu 60 lat ukończyło 15 tys. absolwentów

Nagrody dla najlepszych gdyńskich maturzystów

Prezydent Gdyni nagrodził najlepszych maturzystów w mieście. Uroczystość odbyła się w sali koncertowej otwartej niedawno Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wręczanie nagród najlepszym gdyńskim maturzystom przez Prezydenta to miejska tradycja. Wyróżnionych zostało 25 maturzystów zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych.

168 nowych nauczycieli mianowanych w Gdańsku

Podczas uroczystości w Dworze Artusa, przygotowanej przez Wydział Rozwoju Społecznego, 168 nauczycieli otrzymało dziś akty mianowania i złożyło ślubowanie, powtarzając jego tekst za prezydentem Gdańska.

Udział reprezentacji Miasta Rzeszowa w 18. Olimpiadzie Sportowej Niepełnosprawnych „Bethel Athletics 2014”

W dniach 27-31 sierpnia września gościła w Bielefeldzie 20-osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. UNICEF w Rzeszowie, która reprezentowała nasze miasto na 18. Olimpiadzie Sportowej Niepełnosprawnych „Bethel Athletics 2014”. Impreza ta jest organizowana corocznie od 1997 roku w dzielnicy Bielefeldu Bethel i spotyka się z szeroką akceptacją i poparciem mieszkańców i instytucji tego miasta.

Pasowanie na Mistrza i Czeladnika w Szczecinie

8 września, odbyło się VIII Pasowanie na Mistrza i Czeladnika w zawodzie. Podczas uroczystości, która miała miejsce w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, ponad stu absolwentów 3-letnich szkół zawodowych otrzymało świadectwa czeladnika

Kolejne liceum akademickie w Katowicach

8 września zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Politechniką Śląską, Urzędem Miasta a VIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej–Curie.

Szkoła Muzyczna w Gdyni po przebudowie - nowoczesna i piękna

Współczesny, z nową, świetnie zaprojektowaną bryłą inspirowaną wyglądem klawiatury instrumentu muzycznego budynek Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni jest już gotowy. Przy ulicy Bpa Dominika powstała placówka na miarę XXI wieku - uroczyste otwarcie odbyło się 8 września.

Rzeszów - Olimpijskie Warsztaty Informatyczne już po raz drugi w Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ

W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ w kampusie w Kielnarowej koło Rzeszowa kończy się kolejna edycja Olimpijskich Warsztatów Informatycznych dla nauczycieli i uczniów (ONTAK’2014).

Trwa rekrutacja w łódzkich szkołach

Do 30 sierpnia 2014 trwać będzie rekrutacja uzupełniająca w łódzkich szkołach ponadgimnazjalnych.

Białystok wspiera młodych i zdolnych

34 uczniów białostockich szkół zostało wyróżnionych za innowacyjną myśl techniczną w 2014 roku. Łączna kwota stypendiów, przyznanych przez prezydenta Białegostoku, to 60 tysięcy złotych

Modernizacja Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinie

W Urzędzie Miasta podpisano w dniu 17 lipca 2014 r. umowę na dofinansowanie modernizacji Państwowej Szkoły Muzycznej przy al. Wojska Polskiego 115. Dokumenty parafowali prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz marszałek województwa Olgierd Geblewicz

Bydgoski Boruta-Zachem SA inwestuje w zdolną młodzież

Bydgoska spółka realizuje program wsparcia szkolnictwa zawodowego. Boruta-Zachem SA współpracuje z Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy przy dostosowaniu kierunków i zakresu nauczania do wymogów rynku pracy.

Wakacje z siatkówką plażową na Puszkina w Gorzowie

13 drużyn wystąpiło w pierwszym turnieju tegorocznej edycji wakacyjnego cyklu Grand Prix I LO o "Wiśniowy puchar lata" w siatkówce plażowej, który odbył się drugiego lipca.

Sukces olsztyńskiego miniprzedsiębiorstwa

eMeMeMS z II LO zostało finalistą Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK 2014.

Prezydent Elbląga gratulował i życzył dalszych sukcesów Kindze Szczepanik

Prezydent Elbląga Jerzy Wilk spotkał się dzisiaj z Kingą Szczepaniak, uczennicą II LO, która na początku lipca będzie reprezentowała Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Indonezji. Prezydent gratulował jej sukcesów i życzył powodzenia podczas kolejnego etapu zmagań konkursowych. Władze miasta postanowiły wyróżnić laureatkę i zdecydowały, że to właśnie ona jako jedyna z Elbląga pod koniec lipca weźmie udział w rejsie żaglowcem "Generał Zaruski". Główną atrakcją będzie udział w regatach Sailbook CUP 2014, są to najdłuższe regaty w kraju i drugie na Bałtyku, do przepłynięcia 600 mil morskich okół Gotlandii z wizytą w Visby.

Wielki sukces Topolówki w Gdańsku

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku zajęły I miejsce w Ogólnopolskim Programie Dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”! Owocem pracy uczennic szkoły jest kampania pt. „PrzejrZYJ chłoniaka”, która będzie promowana w całej Polsce poprzez spot telewizyjny, nagranie radiowe, stronę internetową, a także bilbordy!

Nowoczesne gabinety szkolne w Bydgoszczy za 1,3 mln zł

We wtorek, 10 czerwca, w Zespole Szkół Chemicznych przy ul. Łukasiewicza 3 prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył dyrektorom bydgoskich placówek oświatowych dyplomy potwierdzające przyznanie środków finansowych na wyposażenie i modernizację gabinetów, świetlic, bibliotek i przyszkolnych placów zabaw.

KOROWÓD RADOŚCI w TORUNIU

W sobotnie przedpołudnie, 7 czerwca 2014 roku, ulicami toruńskiej Starówki przemaszerowała w „Korowodzie radości” społeczność Zespołu Szkół Specjalnych Nr 6 w Toruniu.

Gdańszczanie Mistrzami Świata Odysei Umysłów!

3 czerwca 2014 r. wylądował w Rębiechowie samolot, którym przylecieli z USA Mistrzowie Świata Odysei Umysłów! Gdańszczanie z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB zdobyli nie tylko złoty, ale i srebrny medal! W tym roku w finałach wzięły udział 833 zespoły z całego świata, w tym aż 19 z Polski.

Łódź - Aktywna młodzież w mundurach

Z przyszłorocznymi maturzystami Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Łodzi spotkał się radny Jarosław Berger.

Ogromny sukces uczennicy z Gdyni

Nina Mazurewicz - uczennica III LO w Gdyni - zdobyła złoty medal VIII Olimpiady Młodych Wynalazców. Jej projekt okazał się lepszy od 139 innych projektów z 36 krajów.

Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy z programem „Młode kadry”

W ramach umowy podpisanej z firmą Inter Cars szkoła otrzymała sprzęt diagnostyczny i naprawczy o wartości ponad 100 tysięcy złotych.

Kinga Szczepaniak z II LO w Elblągu – najlepszym biologiem w Polsce!!!

W dniach 26 – 28 kwietnia w Warszawie odbyły się ogólnopolskie finały XLIII Olimpiady Biologicznej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Województwo warmińsko mazurskie reprezentowały na tej olimpiadzie dwie uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, a ich opiekunem z ramienia Komitetu Okręgowego, była Hanna Pietras, nauczyciel biologii w tej szkole.

Koniec roku dla maturzystów Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy

W piątek, 25 kwietnia, w kinoteatrze przy ul. Dwernickiego odbyło się zakończenie roku maturzystów Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Szkoła ta od lat należy do czołówki szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.

Bydgoscy "turyści" zdominowali Ogólnopolską Olimpiadę!

W Spale odbył się finał I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Turystyce dla szkół średnich. Wśród uczniów z całej Polski najlepsi w trzyetapowych zmaganiach finałowych okazali się bydgoscy uczniowie Technikum Obsługi Turystycznej mieszczącym się w Zespole Szkół Chemicznych!

Wielkopolska tworzy sieć centrów kształcenia zawodowego

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, prezydenci Kalisza, Ostrowa, Konina, Gniezna i Piły podpisali umowę dotyczącą realizacji projektu "Partnerstwo na rzecz rozwoju sieci Centrów Branżowych Wielkopolski". Obecni na uroczystości starosta ostrowski, pilski i gnieźnieński zapowiedzieli, że za miesiąc także złożą swoje podpisy pod umową.

Gdyńska Szkoła Informatyki ma się znakomicie

Gdyńskie III Liceum Ogólnokształcące znane jest z tego, że jego uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych. Szczególnie utalentowani są młodzi matematycy i informatycy. I właśnie Ci drudzy odnotowali kolejny sukces na swoim koncie.

Szkoła ekonomii i usług w Łodzi?

Zespół Szkół Ekonomii i Usług im. Natalii Gąsiorowskiej – tak miałaby się nazywać placówka przy ul. Astronautów 19. Dziś nosi nazwę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. N. Gąsiorowskiej. O zmianę nazwy do Rady Miejskiej wystąpiła społeczność szkolna. Jej zdaniem dotychczasowa nazwa jest zbyt ogólna, nie określa kierunków kształcenia ani nie informuje o specyfice Zespołu. Szkoła kształci w zawodach technik ekonomista, logistyk, technik organizacji reklamy, obsługi turystycznej i handlowiec. Społeczność szkoły uważa, że zmiana nazwy podkreśli charakter kształcenia oraz poprawi rozpoznawalność placówki w środowisku lokalnym, a tym samym przyczyni się do zwiększenia zainteresowania nauką w Zespole i ułatwi współpracę z pracodawcami.

Grupa nauczycieli i uczniów z 6 krajów gości 1-6 kwietnia 2014 r. w toruńskim V LO

19 pedagogów i 27 uczniów ze Słowacji, Bułgarii, Włoch, Rumunii i Turcji przyjechało do Torunia na zaproszenie V Liceum Ogólnokształcącego. Wizyta jest kolejnym punktem wspólnego europejskiego projektu szkół, który rozpoczął się jesienią 2013 r. i potrwa do czerwca br. Hasło przewodnie wymiany brzmi „Razem… wytyczamy szlak” (ang. Together ... we make the way).

Gorzowska zorza polarna najlepsza!

Trzy licealistki z Gorzowa wygrały 30 tys. euro. Jak to zrobiły? Wszystko zaczęło się od lekcji fizyki i pytania, czy w mieście można stworzyć zorzę polarną? Z dziewczętami, które nie boją się wyzwań w Pałacyku Ślubów trzeciego kwietnia, spotkali się: prezydent Tadeusz Jędrzejczak, wiceprezydent Alina Nowak oraz dyrektor Wydziału Edukacji Adam Kozłowski.

Nauczyciel zawodu w praktyce -konferencja w Bydgoszczy

W środę, 3 kwietnia 2014 r., odbyła się konferencja podsumowująca IV – ostatnią edycję projektu „Nauczyciel zawodu w praktyce”. W spotkaniu uczestniczył zastępca prezydenta Jan Szopiński.

Wiele pomysłów od młodzieży w Łodzi

Minęły kolejne dwie lekcje z budżetem obywatelskim. Tym razem w UMŁ gościło XXV LO i I LO. Podczas „lekcji obywatelskich" w UMŁ uczniowie ćwiczą składanie wniosków do budżetu obywatelskiego, tak by sami mogli wziąć udział w kolejnej edycji projektu. Wnioski składać mogą bowiem wszyscy łodzianie bez względu na wiek, a głos oddawać osoby już 16-letnie.

"Ekonomik" powitał wiosnę w Bydgoszczy

W piątek, 21 marca, Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy zorganizował imprezę biegową pod nazwą „Ekonomik biega z naturą – powitanie wiosny”. Zawody otworzył prezydent Rafał Bruski.

Łódź - Zmieniajmy nasze miasto!

Dwie klasy szkół średnich gościły w Urzędzie Miasta Łodzi. W każdy piątek urzędnicy rozmawiają z młodzieżą o jej udziale w procesie podejmowania decyzji w mieście.

Akademia Młodego Obywatela w Poznaniu - zakończenie II edycji

Zakończyła się II edycja Akademii Młodego Obywatela, projektu edukacyjno-społecznego dla młodzieży poznańskich szkół ponadgimnazjalnych. W środę, 12 marca br., odbyło się wręczenia nagród zwycięzcom.

Złoto w Kownie dla uczniów z Olsztyna

W dniach 7 - 9 marca 2014 r. młodzi siatkarze Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 wzięli udział w międzynarodowym turnieju piłki siatkowej zorganizowanym przez Centrum Sportu w Kownie. W niezwykle emocjonujących zmaganiach kibice mogli oglądać reprezentacje dziewcząt i chłopców z Litwy, Estonii, Rosji i Polski.

Boisko numer 52 w Gdańsku otwarte!

W ostatni poniedziałek, 10 lutego, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz otworzył wielofunkcyjne boisko sportowe przy Państwowych Szkołach Budownictwa w al. Grunwaldzkiej 238.

Gdyńska Trójka w najlepszej trójce szkół ponadgimnazjalnych w Polsce

Gdyńskie III Liceum Ogólnokształcące zajęło trzecie miejsce w Ogólnopolskim Maturalnym Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych. Zestawienie to uwzględnia łączne wyniki uczniów z egzaminów dojrzałości oraz osiągnięcia w olimpiadach naukowych w 2013 roku.

Warszawskie szkoły zwyciężają w rankingach liceów i techników

Cztery warszawskie licea znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszej dziesiątce szkół z najlepszymi wynikami matur stołeczne licea zajmują aż sześć miejsc. Ranking ogłosiła Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

V LO w Gdyni z klasą o profilu policyjnym

Dnia 13 stycznia 2014 roku prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i insp. Robert Leksycki - Komendant Miejskiej Policji w Gdyni podpisali porozumienie o utworzeniu klasy o profilu policyjnym w V Liceum Ogólnokształcącym im. Płk. Stanisława Dąbka w Gdyni (ul. Dickmana 14).

„Miejsce przyjazne książce” w Norwidówce

Udział w akcji „Włącz książkę, włącz czytanie” oraz podjęte działania upowszechniające książkę i czytelnictwo przyniosły Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olsztynie zaszczytny tytuł „Miejsce przyjazne książce” oraz prawo do używania logo świadczącego o wyróżnieniu.

Trwa rozbudowa Szkoły Muzycznej w Gdyni

Dzięki inwestycji placówka zyska nowe skrzydło, a w nim m.in. salę koncertową z ponad 200 miejscami dla publiczności, salę organową dla 50-osobowej widowni oraz kabinę nagrań. Zakończenie inwestycji w sierpniu 2014 roku.

Najlepsi gdyńscy maturzyści

24 września 2013 r. w Muzeum Miasta Gdyni odbyło się spotkanie prezydenta Wojciecha Szczurka i wiceprezydent Ewy Łowkiel z najlepszymi gdyńskimi maturzystami roku szkolnego 2012/2013.

Szkoła z tradycjami

Liceum im. Stefana Żeromskiego w Lęborku to najlepsza szkoła średnia w regionie.stat4u